Rady na prevenciu mozgovej mŕtvice, ktoré môže robiť každý. Robte toto a jedzte toto

mozgova mrtvica
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Mozgové príhody, spôsobené narušeným krvným prietokom do mozgu, predstavujú štvrtú najčastejšiu príčinu úmrtia v rozvinutých krajinách. Hneď za srdcovými ochoreniami, rakovinou a chronickými ochoreniami pľúc a priedušiek. Postihujú mužov aj ženy, najmä osoby vo veku nad 55 rokov. Je však dôležité zdôrazniť, že viac ako 2/3 ľudí, ktorí prežijú mozgovú príhodu, zostávajú s nejakým stupňom trvalých následkov.

Existujú však spôsoby, ako znížiť riziko tohto ochorenia. Zhrnieme tu niekoľko známych a menej známych odporúčaní týkajúcich sa prevencie mozgových príhod.

Všeobecné rady na prevenciu mozgových príhod:

  1. Pravidelné cvičenie: Pravidelná fyzická aktivita zníži riziko srdcového infarktu o 30% až 50%. Odporúča sa vykonávať 30-minútové aeróbne cvičenie aspoň 5 krát týždenne.
  2. Ovládanie konzumácie alkoholu: Nadmerná konzumácia alkoholu je spojená s vyšším rizikom mozgovej príhody. Konzumácia viac ako dvoch alkoholických nápojov denne môže zvýšiť riziko až o 50%.
  3. Udržiavanie zdravej hmotnosti: Strata 5% až 10% momentálnej hmotnosti môže viesť k zníženiu krvného tlaku a hladiny cukru v krvi. Osoby s cukrovkou majú až 4-krát vyššie riziko mozgovej príhody.
  4. Vyvážená strava: Zdravá strava, bohatá na ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky, chudé mäso a ryby, môže znížiť riziko mozgovej príhody až o 25%.
  5. Neprekážajte si fajčenie: Fajčenie tabaku je jedným z jasných faktorov zvyšujúcich riziko mozgovej príhody.
Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Na Slovensko mieri saharský prach. Zafarbí aj celú oblohu

Menej známe, ale účinné rady na prevenciu mozgových príhod:

  1. Konzumácia potravín bohatých na draslík: Nedávna štúdia od Amerického srdcového združenia odhalila, že vyššia konzumácia draslíka znižuje riziko mozgovej príhody, najmä u žien po menopauze. Potraviny s vysokým obsahom draslíka sú napríklad biela fazuľa, tmavá listová zelenina, zemiaky pečené v šupke, sladké zemiaky, sušené marhule, pečená tekvica, biely nízkotučný jogurt, losos, avokádo, huby a banány.
  2. Konzumácia horkéj čokolády: Viacero štúdií ukázalo, že konzumácia horkéj čokolády viac než raz týždenne môže znížiť riziko mozgovej príhody o 30%. Okrem toho prispieva k zníženiu rizika vzniku cukrovky a srdcových ochorení. Odporúča sa vyberať čokoládu s obsahom kakaa minimálne 60% a viac.
  3. Liečba obštrukčnej spánkovej apnoe (OSA): Obštrukčná spánková apnoe je často nedostatočne diagnostikovaným ochorením. Štúdie naznačujú, že mierna až závažná OSA zvyšuje riziko mozgovej príhody. U mužov je to dokonca až 3-krát častejšie ako u žien. Je dôležité dodržiavať predpísanú liečbu.
  4. Pravidelné návštevy zubára: Dentálna hygiena, teda pravidelné čistenie zubov, každých 6 mesiacov, môže znížiť riziko srdcového infarktu o 24% a mozgovej príhody o 13%. Zubár dokáže rozpoznať prvé príznaky srdcových ochorení skôr než ostatní lekári, napríklad opuch ďasien alebo uvoľnené zuby.
  5. Všímanie si nezvyčajných symptómov: Dôležité je venovať pozornosť nezvyčajným príznakom a signálom, aké nám telo dáva. Medzi ne patrí skrátený dych, zmena srdcového rytmu či vyčerpanosť. Ak si všimnete akékoľvek podozrivé príznaky, je lepšie neignorovať ich a vyhľadať lekára.
Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Urobte si test, ktorý zistí váš biologický vek. Musíte vydržať pár sekúnd

Prevencia mozgových príhod je nesmierne dôležitá. Dodržiavaním týchto odporúčaní môžeme výrazne znížiť riziko vzniku tohto vážneho ochorenia. Dbajme preto na svoje zdravie, aktívny životný štýl, zdravú stravu a včasnú diagnostiku potenciálnych problémov.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
V januári urobte toto s ovocnými stromami, aby ste v lete mali zdravú úrodu

Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *