Slovákov čaká v Chorvátsku veľké zdražovanie. Pripravte si peňaženky, takto šli hore ceny

chorvatsko

Začiatkom tohto leta očakáva Chorvátsko výrazný nárast počtu slovenských turistov. Štatistiky ukazujú, že od začiatku roka sa tam nachádza oveľa viac Slovákov ako v predchádzajúcich rokoch. Napriek zdražovaniu, ktoré ich čaká vo všetkých obľúbených destináciách, toto záverečné leto predstavuje pre mnohých neodolateľnú príležitosť. Píše o tom portál RTVS.sk

Od januára sa Chorvátsko stalo súčasťou Schengenského priestoru a eurozóny. To znamená, že sa už netreba obávať čakania na hraniciach a komplikácií s výmenou peňazí. Avšak turisti si budú musieť priplatiť za tovary a služby.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Zistilo sa, že tieto vegánske produkty obsahujú rovnakú zložku, ako lepidlo na tapety

„V celej Európe sme svedkami inflácie a Chorvátsko nie je výnimkou. Inflácia dosahuje 15 až 16 percent. Ceny stúpajú,“ uviedol riaditeľ zastúpenia Chorvátskeho turistického združenia pre Slovensko a Českú republiku, Miodrag Mlačić pre RTVS

Okrem toho Chorvátsko pripravuje nový zákon o udržateľnom cestovnom ruchu, ktorý zahŕňa takzvanú ekologickú daň, čiže nový poplatok pre turistov. Zavedenie tejto dane nebude povinné, ale pravdepodobne ju zavedú mestá, ktoré navštevuje príliš veľa ľudí, ako napríklad Dubrovnik.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Baba Vanga poradila 6 rád, ako získať peniaze a šťastie. Je to jednoduché

„Zákon je v príprave, nevstúpi do platnosti v roku 2023, ani v roku 2024. Ekologická daň nebude rovnaká pre všetky miesta v Chorvátsku,“ uviedol Mlačić. Treba sa teda pripraviť na zdražovanie kvôli inflácii vo všetkých destináciách. Cena zájazdov sa v priemere zvýšila o približne 15 percent.

„Druhým aspektom je nárast cien v rámci destinácií. Ak budú turisti chcieť objavovať a spoznávať okolie, napríklad v reštauráciách, obchodoch alebo pri výletoch, môžu sa ceny dramaticky zvýšiť,“ myslí si Roman Berkeš, prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a agentúr.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *