Takto skladujte cesnak a ostane vám dlho čerstvý a nezačne klíčiť

cesnak

V našich kuchyniach je už roky najvoňavejšou zeleninou. Často ju pridávame do jedál, aby sme zvýraznili ich chuť. Málokto však vie, ako cesnak skladovať, aby bol vždy vhodný na použitie.

Cesnak si získal nemalú slávu, ktorej sa teší dodnes. Jeho silná vôňa dokáže zaplniť celú miestnosť a rovnako často sa používa aj v prírodnej medicíne. Už naši predkovia využívali jeho liečivé vlastnosti pri prechladnutí. Ukazuje sa, že spôsob skladovania cesnaku má značný význam.

Čo sa oplatí vedieť o cesnaku?

Cesnak sa veľmi často označuje za „prírodné antibiotikum“ a na tomto tvrdení je veľa pravdy. Obsahuje vitamíny C, K a vitamíny skupiny B, okrem toho obsahuje aj fosfor, mangán, železo, draslík, meď a síru. Cesnak má aj mnoho aminokyselín a predovšetkým veľmi vnímateľný alicín. Ten podporuje imunitu, pretože má silné antibakteriálne a antivírusové účinky.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Stláčajte si túto časť na ruke 2 minúty a ani neviete, ako rýchlo zaspíte

Účinne znižuje krvný tlak a cholesterol, ktorý je veľmi nebezpečný, a má antiaterosklerotický účinok. Cesnak by mali konzumovať aj ľudia s cukrovkou, ako aj tí, ktorí trpia hypoglykémiou. Treba dodať, že táto zelenina zbavuje všetkých črevných parazitov, napríklad pásomníc. Zaujímavé je, že pomáha zbaviť sa toxínov z tela, ktoré často zaťažujú pečeň.

Ako skladovať cesnak?

Stojí za to zabezpečiť dobré skladovanie cesnaku. Takto nestratí svoje vlastnosti a arómu. V žiadnom prípade by sa cesnak nemal skladovať v chladničke, pretože tam začne klíčiť a horknúť. Mal by sa vždy skladovať v hlavách, a nie v jednotlivých strúčikoch, čo ovplyvňuje trvanlivosť. Preto sa odporúča vybrať suché a tmavé miesto, pretože v týchto podmienkach si najdlhšie zachová svoju kvalitu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Nalejte do kanvice a zapnite ju. Vodný kameň zmizne sám

Ukladať ho do zásuvky však nie je dobrý nápad a je lepšie ukladať ho do papierových vreciek. V minulosti si gazdinky z cesnaku vyrábali šnúrky a zavesili ich vysoko, aby bola zelenina vždy dobrá a pripravená na použitie. Existuje veľmi jednoduchý spôsob, ako zistiť, či je cesnak čerstvý. Stačí stlačiť jeho hlavičku, a ak je mäkká, cesnak je určite starý.

Ako skladujete olúpaný cesnak?

Ukazuje sa, že aj to je veľmi jednoduché. Stačí siahnuť po vzduchotesnej nádobe a potom v nej zeleninu na týždeň zamraziť. Dobrý nápad je tiež pripraviť cesnak v marináde na báze olivového oleja, ktorá je ideálna na varenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *