• 17 augusta, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Tieto spotrebiče vám míňajú elektrinu aj vypnuté. Ročne to môže byť až takáto suma

Tieto spotrebiče vám míňajú elektrinu aj vypnuté. Ročne to môže byť až takáto suma

Viete, že vo vašej domácnosti sú spotrebiče, ktoré spotrebúvajú elektrickú energiu v pohotovostnom režime? Nemusíte ich používať, aby ste zaplatili účty. Zistite, ktoré z nich by ste mali odpojiť, aby ste trochu ušetrili.

Nechávať zástrčku v zásuvke je ako vyhadzovať peniaze do kanalizácie. To, že spotrebič nepoužívate, neznamená, že neodoberá elektrickú energiu. Po podrobnom prieskume môžete vybrať päť spotrebičov, ktoré rady žerú energiu a vy o tom ani neviete.

Ktoré zariadenia spotrebúvajú elektrickú energiu v pohotovostnom režime?

Spotrebiče, ktoré spotrebúvajú elektrinu v pohotovostnom režime, sú také bežné, že ich máte doma pravdepodobne všetky. Preto sa oplatí vedieť, koľko energie počas roka minú. V prípade niektorých môže byť toto množstvo značné.

Nabíjačka telefónu

Nechávať zapnutú nabíjačku je každodenným chlebom každého z nás. Ráno zvyčajne odpojíme telefón zo zásuvky a bežíme rovno do práce, pričom na zástrčku zabudneme. Spotrebuje síce energiu, ale jej množstvo sa dá vysledovať (1,2 W) a v priebehu roka za ňu zaplatíme približne 1€.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Nevyhadzujte vrecúško z čaju. Položte ho na radiátor a uvidíte

TV dekodér

Tu budú mnohí asi prekvapení, ale dekodér môže ročne spotrebovať energiu za približne 22€. To všetko je spôsobené tým, že pri vypínaní televízora často na dekodér nemyslíme a mal by byť prepnutý do pohotovostného režimu.

TV

Keď je televízor vypnutý, prejde do pohotovostného režimu a spotrebúva malé množstvo energie (1-5 W). Ide približne o 1,20 až 5€ ročne. Treba tiež poznamenať, že novšie modely majú zabudované systémy, ktoré pomáhajú šetriť energiu.

Laptop

Po prvé, neustále nabíjanie notebooku ničí jeho batériu, preto by sme to nemali preťahovať dlhšie, ako je nevyhnutné. Dlhodobo pripojený notebook spotrebuje ročne približne 2,2€ (2,5 wattu). Či už je veľký alebo nie, oplatí sa tieto peniaze ušetriť na niečo iné.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Otvorte okná a posuňte posuvník. Zabudnite na vlhkosť na oknách

Spotrebiče s časovačmi

Plynový sporák, mikrovlnná rúra alebo rúra majú často funkciu zobrazenia času. Keď ich nepoužívame, spotrebúvajú energiu len na napájanie týchto hodín (približne, 1,2 W). V priebehu roka kvôli tomu prídeme o 2 až 5 €.

Ak počítame aj tie najmenšie spotreby, tak na zariadeniach, ktoré spotrebúvajú elektrinu v pohotovostnom režime, strácame ročne približne 30€. Nabudúce sa oplatí odpojiť nabíjačky a uviesť dekodér do pohotovostného režimu – je to pre nás sekunda a účty budú hneď nižšie! A dokonca niektoré rodiny majú zapojených niekoľko nabíjačiek či televízorov a tak to ročne môže byť o veľa viac.

Podobné články

Robte túto vec opakovane doma a ušetríte na elektrinu a za kúrenie. Poliaci to už robia

Robte túto vec opakovane doma a…

Nie je nič príjemnejšie ako horúci…
Ceny nafty a benzínu v Poľsku sú tak nízke, že keby tam natankujete plnú, ešte si aj nakúpite

Ceny nafty a benzínu v Poľsku…

Mnoho Slovákov v pohraničných oblastiach sa…
Urobte túto jednoduchú vec s vašou chladničkou a mesačne vám ostanú eurá na viac za elektrinu

Urobte túto jednoduchú vec s vašou…

Myslíte si, že vaša chladnička spotrebúva…
Tento spotrebič míňa najviac elektriny. Ostanete šokovaný, keď zistíte, ktorý to je

Tento spotrebič míňa najviac elektriny. Ostanete…

Ktorý spotrebič spotrebuje v domácnosti najviac…

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *