• 17 augusta, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 6minúty čítania

Ako orezávať paradajky, aby ste nezničili úrodu? Venujte pozornosť dôležitému detailu

Ako orezávať paradajky, aby ste nezničili úrodu? Venujte pozornosť dôležitému detailu

Pestovanie paradajok v záhrade alebo dokonca na balkóne je čoraz obľúbenejšie. Nie každý však vie, že kľúčom k bohatej úrode je správna starostlivosť vrátane správneho strihania. Skôr než sa však chopíte nožníc, pozrite sa, ako paradajky prerezávať, aby ste ich nepoškodili.

Pestovanie paradajok je čoraz populárnejšie. Napriek zdaniu to tiež nie je vôbec zložité. Čoraz viac viniča sa objavuje v záhradách, tuneloch alebo dokonca na balkónoch. Objavenie sa prvých zrelých plodov je veľkou radosťou. Čo by ste mali urobiť, aby ste sa mohli tešiť z bohatej úrody? Netreba zabúdať na správny rez. Vďaka tomu budú vaši susedia zelení od závisti, keď uvidia plné koše ovocia.

Prečo by ste mali paradajky prerezávať? Kľúč k dobrej úrode

Cherry paradajky a malinové paradajky sa zvyčajne pestujú v záhradách alebo na balkónoch a terasách. V záhradách sú obľúbené aj odrody buffalo heart. Ich charakteristickou črtou je vysoký vzrast a husté krovie. Bočné výhonky však nemusia nevyhnutne znamenať viac plodov na kríkoch.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Zapáľte uhlie v pomaranči a vyriešite otravný problém, ktorý má každý v tomto období

Čím viac bočných výhonkov, tým viac listov, ale menej paradajok. Okrem toho sa príliš hustý krík ľahšie láme. Na rovnom kríku s jedným výhonkom rastie oveľa viac plodov. Rastlina je tiež menej náchylná na napadnutie škodcami alebo chorobami, ktoré ničia úrodu.

Ako prerezávať paradajky? Nepotrebujete žiadne nástroje

Nie ste si istí, ako prerezávať paradajky? Je dobré robiť to pravidelne. Odstránenie príliš veľkého alebo príliš malého počtu stoniek môže mať za následok veľmi málo plodov. Pri strihaní bočných výhonkov je dobré dodržiavať pravidlá, ktorými sa záhradníci riadia už dlho. Predovšetkým sa zbavte malých výhonkov, tzv. vĺn, ktoré sa objavujú v bočných vetvách listov.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Dedko ukázal, ako za pár minút nalúpal plný kýbeľ orechov. To musíte vidieť

Ponechajte jeden alebo dva hlavné výhonky. Raz týždenne pozorne skontrolujte, či sa neobjavujú nové vňate. Na ich odstránenie nebudete potrebovať žiadne nástroje. Pri odštipovaní rajčiakov však dávajte pozor, aby ste nepoškodili hlavný výhonok. Ako odstrániť „vlky“ ukázal na TikToku používateľ s prezývkou stalewiak.

Ak vediete rastlinu na jednom výhonku, ponechajte na kríku štyri až päť plodových pukov a odstráňte vrchný porast. Zabezpečíte tak dozrievanie paradajok. Ak sa rozhodnete pre dva výhonky, ponechajte na každom z nich až tri trsy. Keď sa na najnižšom trse začnú tvoriť plody, odstráňte spodné listy. Vyhnete sa tak infekcii hubovými chorobami.

@stalewiak #pomidory #pomidor #uprawa #obrywaniewilków #uszczykiwanie #pomidorymalinowe #pomidorykoktajlowe #pomidorynabalkonie #uprawapomidorow #stalewiak ♬ Spektrum (feat. Ali Love) – CamelPhat

Podobné články

Zalejte týmto paradajky. Do rána vám krásne dozrejú

Zalejte týmto paradajky. Do rána vám…

Snívate o červených paradajkách, ktoré sú…
Zalejte týmto paradajky a okamžite začnú dozrievať pripravené na zber

Zalejte týmto paradajky a okamžite začnú…

O krásnych a červených paradajkách sníva…
Urobte to ešte v júli a vaše paradajky budú rodiť veľa a zdravo

Urobte to ešte v júli a…

V júli, keď sa začína sezóna…
Táto nákaza vám môže zničiť celú úrodu paradajok. Takto sa jej zbavíte

Táto nákaza vám môže zničiť celú…

Pleseň zemiaková, ktorá sa objaví na…

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *