Turecký prezident dá ľuďom zadarmo plyn. Krajina má historické ložisko

erdogan

Tento týždeň začalo fungovať čiernomorské ložisko zemného plynu, z ktorého Turecko čerpa túto komoditu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan má s vlastným zdrojom plynu veľké plány. Dobrú správu má však aj pre občanov, ktorí budú môcť jeden mesiac spotrebovávať plyn v obytných zónach zadarmo a na ďalší rok získajú aj výhody. Informuje o tom turecká štátna agentúra Anadolu.

Podľa tureckého prezidenta turecké čiernomorské ložisko pokryje takmer 30 percent ročnej spotreby plynu. Spočiatku bude Sakarya produkovať 10 miliónov metrov kubických denne a nové vrty zvýšia ťažbu na 40 miliónov metrov kubických denne. Podľa Erdogana ide o „historický krok smerom k energetickej nezávislosti“ Turecka. To pred necelými tromi rokmi objavilo ložisko zemného plynu v Čiernom mori.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prví Slováci v Chorvátsku hlásia astronomické ceny. Neuveríte, koľko zaplatili

Turecký prezident však pripravil dobré správy aj pre občanov. Domácnosti budú mať kvôli rastúcim nákladom na energie jeden mesiac zemný plyn zadarmo, potom sa im bude každý mesiac počas jedného roka odpočítavať zo spotreby 25 metrov kubických plynu. Tento krok tureckého prezidenta Erdogana prišiel tri týždne pred prezidentskými voľbami, ktorých prvé kolo sa uskutoční 14. mája.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mimozemšťania vraj môžu byť medzi nami, tvrdia vedci z prestížneho Harvardu

Turecko je významným dovozcom energie. Takmer všetok zemný plyn, ktorý spotrebuje, pochádza zo zahraničia. Z tohto hľadiska projekt Sakarya predstavuje pre turecký energetický sektor významnú podporu. Čistý dovoz energií do Turecka, ktorý zahŕňa ropu, plyn a ďalšie produkty, dosiahol v minulom roku 80 miliárd USD. Podľa údajov centrálnej banky krajiny to výrazne prispieva k deficitu bežného účtu platobnej bilancie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *