Ukrajinci na Slovensku dostanú nový príspevok na ubytovanie. Stačilo by vám to?

ukrajinci ubytovanie slovensko

Utečenci z Ukrajiny, ktorí hľadajú útočište na Slovensku, čelia vážnym obavám o svoju budúcnosť v dôsledku rozhodnutia slovenskej vlády znížiť finančný príspevok na ubytovanie. Informuje o tom portál RTVS.

Koľko dostávajú Ukrajinci na ubytovanie na Slovensku?

Príspevok bol znížený z pôvodných 12 eur na šesť eur za noc, čo výrazne komplikuje situáciu mnohých utečencov, ktorí už tak bojujú s finančnou nestabilitou.

Toto rozhodnutie vlády zanecháva ukrajinských utečencov v právnej a finančnej neistote. Väčšina ubytovacích zariadení si za svoje služby účtuje oveľa viac, než je nová výška príspevku, a očakáva sa, že utečenci doplatia rozdiel. Avšak, mnohí z nich sú bez potrebných prostriedkov na pokrytie týchto nákladov.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Nahradí sladkosti a pomôže vám schudnúť. Zjedzte dve čajové lyžičky denne

Slovenská vláda schválila poskytnutie dočasného útočiska utečencom z Ukrajiny do konca júna, avšak zároveň rozhodla o znížení finančného príspevku na bývanie o polovicu. Tomáš Kušnír, hovorca Ligy za ľudské práva, poukázal na to, že toto rozhodnutie „uvrhuje mnohých ľudí do právnej neistoty“ a že nie sú schopní si príspevky doplatiť a zabezpečiť si ubytovanie, píše RTVS.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Veľa Slovákov ich pije. Z týchto káv si ničíte zdravie, priberáte a starnete

Problémom je, že nie všetci utečenci sú v situácii, ktorá im umožňuje rýchlo sa prispôsobiť a nájsť zamestnanie na Slovensku.

Tatiana Bogdanova, živnostníčka z Ukrajiny, zdôraznila, že zatiaľ čo znížený príspevok môže motivovať mladých a ľudí v strednom veku k prekvalifikácii, pre staršie osoby alebo osoby so zdravotnými obmedzeniami je toto riešenie problematické. „Mám 55 rokov, môj muž má 60. On pre zdravotný stav nemôže ísť umývať riady alebo podlahu,“ uviedla Bogdanova.

7 Replies to “Ukrajinci na Slovensku dostanú nový príspevok na ubytovanie. Stačilo by vám to?

  1. My 55 a 60 roční, keď nemôžeme umývať riad a dlážku, nedostaneme nič. A ešte prídeme aj o vlastné bývanie, lebo platiť musíme.

    1. Presne tak ako píšete ,ja som mala na sociálnej poisťovni dlh 3 eura a blokli mi účet behom týždňa .

  2. U nás v práci upratovačku robila dôchodkyňa, aby prežila na dôchodku. Ukrajinci si u nás zvykli na pohodlný život v štýle všetko zadarmo – ubytovanie, cestovanie, atď.

  3. Tak ratajme do psej …12 € príspevok x cca 30 nocí je 360 € u nás sa dá za 300 € zohnať jednoizbový byt zariadený ak sú dvaja tak tak im zostáva 420 € a to nehovorím o kadejakých úľavach a sociálnych dávkach ktoré určite majú, veď sa majú lepšie ako priemerný Slovák

  4. Majú vymoženosti ako nikto z nás a ešte sa sťažujú. Myslím, že mali dostatok času na to aby si našli prácu a nečakali na nejaké príspevku od štátu. Pokiaľ chcú žiť na Slovensku, tak nech žijú tak ako domáci. Žiadne zvyhodnovanie!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *