Urobte to s bojlerom a ušetríte na elektrine. Veľa Slovákov to vôbec nerobí

boiler

Hoci v posledných mesiacoch došlo k miernemu zníženiu cien energií, pravdou zostáva, že náklady na plyn a elektrinu predstavujú významnú zložku rodinného rozpočtu. Poradíme vám, ako správne nastaviť váš kotol, aby ste ušetrili.

Ohrev teplej vody pomocou kotla

Kotol ako zásobník teplej vody, ktorý ju neustále ohrieva, je obľúbeným spôsobom, ako doma používať teplú vodu. Niektorí ľudia ho majú napojený na výmenník tepla z krbu alebo kachlí, iní ho majú napojený na fotovoltaickú elektráreň. Pre tých menej šťastných potom predstavuje nákladovú položku, pretože prevádzka bojlera je vzhľadom na vysokú spotrebu energie veľmi nákladná. Venujte pozornosť nastaveniu kotla a uvidíte, že náklady na jeho prevádzku sa výrazne znížia.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Podľa tejto veci zistíte, či kupujete chutné pomaranče

Zmeňte nastavenia v rôznych ročných obdobiach

Na dosiahnutie nízkej spotreby je najdôležitejšie správne nastavenie teploty kotla. V žiadnom prípade ju však nenechávajte rovnakú po celý rok. Optimálna teplota na kotle by sa mala pohybovať okolo 60 °C, každý stupeň navyše predstavuje zvýšenie spotreby približne o 6 %.

V lete stačí mať kotol nastavený na 50 až 55 °C. V najchladnejšej časti zimy nastavte teplotu na približne 60 °C.

Stopky pre teploty nad 65 °C

Vaňa plná horúcej vody je určite lákavá predstava. Možno práve preto niektorí ľudia nastavujú kotol na viac ako 65 °C. Pri takejto vysokej teplote sa však kotol zanáša nečistotami. Pri vysokých teplotách sa z vody začnú uvoľňovať minerálne látky a upchávajú bojler. Zároveň dochádza k veľkým tepelným stratám, pretože teplota vo vnútri kotla a vonkajšia teplota sa výrazne líšia.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Nalejte toto do práčky a zapnite na 90 stupňov. Vodný kameň a špina sa vyplavia

Kotol umiestnite správne

Kotol, ktorý je umiestnený najbližšie ku kúpeľni alebo tam, kde je spotreba teplej vody najvyššia, má najnižšiu spotrebu. V prípade starších kotlov sa oplatí nainštalovať časovač. Ten zabezpečí, že voda sa bude ohrievať len vtedy, keď ju budete potrebovať. Napríklad sa zapne len vtedy, keď prídete domov. Naopak, na trhu sú dostupné inteligentné kotly, ktoré priebežne monitorujú spotrebu vody. Vyhodnotí, aká je spotreba domácnosti v určitých časoch, a prispôsobí tomu ohrev.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *