Už dlho konzumujete výrobky s obsahom červov: Tu je 5 najobľúbenejších príkladov

potraviny hmyz

Na začiatku roka 2023 Európska únia povolila používanie viacerých výrobkov z hmyzu v potravinárskom priemysle. Niektorých ľudí toto riešenie pobúrilo, ale pravdou je, že hmyz sa mohol používať (a používal!) už dávno. Tu je niekoľko populárnych výrobkov s obsahom hmyzu v zložení.

V mnohých krajinách sveta (najmä v Ázii) je hmyz súčasťou každodennej stravy už po stáročia. V Európe je to stále kontroverzná téma. Mnohí ľudia považujú konzumáciu hmyzu za nechutnú a pri pomyslení na túto možnosť sa chvejú. Hmyz sa pritom už dlho používa v potravinárskom priemysle. Obsahujú ho mnohé obľúbené výrobky, najmä sladkosti. Mnohí ľudia ich jedli bez toho, aby si to uvedomovali.

Prečo sa hmyz pridáva do potravín?

Podľa vedcov môže byť hmyz dobrou alternatívou mäsa. Obsahujú veľa bielkovín a ich pestovanie si vyžaduje oveľa menšiu produkciu oxidu uhličitého a spotrebu vody ako napríklad bravčové mäso. Pre potravinárske podniky môže používanie hmyzu znamenať značné úspory. Dôležité je aj to, že hmyz má v potravinárskom priemysle veľmi široké využitie. Môže sa používať napríklad pri výrobe pizze, chleba, cestovín, omáčok, zeleninových jedál, náhrad mäsa alebo nápojov podobných pivu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Najhoršie, čo môžete dať do vývaru. Slováci to ale robia stále

Tu sú obľúbené výrobky s obsahom červov v zložkách

Od roku 2023 sa môže v potravinárskej výrobe používať prášok cvrčka domáceho a larvy mrlíka (v mrazenej, pastovitej, sušenej alebo práškovej forme). Oveľa skôr boli povolené iné zložky z hmyzu vrátane niektorých farbív. Práve kvôli nim ste pravdepodobne už viackrát jedli výrobky s obsahom červov v zložkách. Tu sú niektoré z najobľúbenejších:

Čokolády Kinder Schoco-Bons majú lesklú vrstvu vyrobenú z šelaku.

Látka označená ako E904 je prírodná živica získavaná z výlučkov červov (chrobákov žijúcich v stromoch).

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ukrajinka ukázala trik, prečo si lepia obojstrannú pásku na metlu

Čokoláda Milka s farebnými kvapkami tiež obsahuje šelak. Pokrýva malé farebné pastilky, ktoré sa nachádzajú v tablete. Niektorí ľudia si ich mýlia so Smarties, ale ich obal je z rastlinného karnaubského vosku a včelieho vosku.

Aj obľúbené M&M’s obsahujú červíky. V tomto prípade je príslušnou zložkou E102 alebo košenila. Ide o farbivo z kaktusových červov. Niekedy sa uvádza v zložení ako: „červený karmín“ alebo „karmín“.

Želé fazuľky Sour Trolls Worms Luminary sú tiež farbené karmínom. E102 sa nachádza aj v iných gumených pochúťkach.

Proteínové cestoviny sú ďalším výrobkom s hmyzom v zložení. V tomto prípade sa najčastejšie používajú larvy belorítky a cvrčky (schválené na použitie v potravinách v roku 2021). Nájdete ich aj v zložkách výrobkov s vysokým obsahom bielkovín, napríklad tyčiniek.

One Reply to “Už dlho konzumujete výrobky s obsahom červov: Tu je 5 najobľúbenejších príkladov”

  1. V krajinách, o ktorých vám tvrdia že jedia hmyz, ho jedia iba turisti! A domáci im ho s chuťou pripravia a predajú ale sami si radšej kúpia stak či bravčové!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *