Čínski vedci identifikovali nový vírus prenášaný kliešťami, ktorý je schopný infikovať nielen zvieratá, ale aj ľudí.
Nový vírus z Číny WELV (Wetland Virus – vírus z mokradí)
Prvé prípady nákazy týmto vírusom, označeným ako WELV (Wetland Virus – vírus z mokradí), sa objavili vo Vnútornom Mongolsku, kde sa jeden z pacientov nakazil počas návštevy močiarov. Informácie o tomto objave boli zverejnené v prestížnom odbornom časopise New England Journal of Medicine.
Zatiaľ bolo zaznamenaných len niekoľko prípadov nákazy u ľudí. Napriek tomu vedci varujú, že nový vírus môže predstavovať potenciálnu hrozbu pre ľudské zdravie, pričom je možné, že v niektorých prípadoch zasiahne aj mozog.
Prvým známym pacientom bol 61-ročný muž z mesta Ťin-čou na severovýchode Číny, ktorý bol hospitalizovaný v roku 2019 s vysokou horúčkou, silnými bolesťami hlavy a zlyhávajúcimi orgánmi. Napriek podávaniu antibiotík sa jeho stav rýchlo zhoršoval. Muž si však spomenul, že ho niekoľko dní predtým uhryzol kliešť, čo viedlo lekárov k podozreniu na infekciu prenášanú týmito parazitmi.
Čínske zdravotnícke orgány, posilnené skúsenosťami z pandémie COVID-19, rýchlo začali skúmať krv pacienta v laboratóriu, kde objavili dosiaľ neznámy vírus z čeľade Nairoviridae. Genetické analýzy ukázali, že tento nový vírus je príbuzný niektorým iným známym vírusom prenášaným kliešťami, vrátane krymsko-konžskej hemoragickej horúčky.
V snahe lepšie pochopiť rozsah šírenia WELV vedci začali hľadať ďalšie zdroje nákazy. Zistili, že vírus sa vyskytuje u viacerých druhov kliešťov a je prítomný v telách oviec, koní, ošípaných a malých hlodavcov. Následné pátranie v archívoch odhalilo celkovo dvadsať prípadov nákazy u ľudí, pričom väčšina mala mierny priebeh. Jeden pacient však skončil v kóme, no napokon sa rovnako ako ostatní nakazení uzdravil.
Experti zdôrazňujú, že klimatické zmeny zvyšujú výskyt kliešťov, čo môže viesť k šíreniu vírusu do oblastí, kde doteraz nebol prítomný.