Rezne sú jedným z najobľúbenejších jedál na Slovensku, ale bohužiaľ, drvivá väčšina ľudí ich pokazí tým, že ich poriadne nesolí. Až 95 % Slovákov nesolí rezne správne, čo môže viesť k nechutnému alebo presolenému jedlu. Dôležité je správne načasovanie solenia. Šnicle by ste mali osoliť ako prvé pred ich prípravou na panvici alebo grile.
Venujte pozornosť výberu mäsa
Nezáleží na tom, aký druh mäsa preferujete na prípravu rezňov – napríklad bravčové, hydinové alebo teľacie. Dôležité je vybrať si správny druh mäsa. Ak máte radi bravčové rezne, skúste si vybrať mierne prepečenú krkovičku, ktorá vďaka tuku dodá mäsu šťavnatosť.
S krkovičkami sa však môže trochu ťažšie manipulovať a mäso sa môže rozpadávať, ale výsledok stojí za to. Ďalšou možnosťou je bôčik s jemným mramorovaním tuku medzi svalovými vláknami, ktorý zabezpečí šťavnaté a jemné kotlety. Ak dávate prednosť chudému mäsu, môžete použiť aj kotletu alebo sviečkovicu.
Hydinové rezne marinujte v jogurte
Hydinové rezne sa najčastejšie vyrábajú z kuracieho alebo morčacieho mäsa. Kuracie prsné rezne sú najobľúbenejšie, ale ich nevýhodou je, že sa môžu vysušiť. Ak chcete zabezpečiť šťavnatosť, môžete kuracie prsia pred obalením na niekoľko hodín marinovať v majonéze alebo jogurte, vďaka čomu budú jemnejšie. Rezne z kuracích stehien sú tiež veľmi šťavnaté, ale ich nevýhodou je, že sú menšie, takže nemôžete počítať so steakom cez polovicu taniera.
Rezne by nemali byť príliš hrubé
Ak si mäso krájate sami, je dôležité zamerať sa na hrúbku jednotlivých steakov. Ideálne sú plátky hrubé približne 10 až 12 milimetrov. Mäso nakrájajte šikmo cez vlákna a na okrajoch plátkov urobte na niekoľkých miestach zárezy, aby sa pri vyprážaní nekrivili.
Ak pripravujete bravčové rezne, tesne pred vyprážaním ich jemne naklepte paličkou alebo tupým ostrím noža len z jednej strany. Hydinové mäso nie je potrebné poklepávať vôbec alebo len okrajom dlane.