Bravčové či kuracie rezne, mleté mäso, hranolky, šišky, čipsy… To je len niekoľko príkladov jedál, ktoré vyprážame na tuku. Tieto jedlá chutia skvele, ale vždy sa vyskytne problém. Starý, použitý olej.
Mnohí Slováci robia obrovskú chybu, keď sa vystavujú ďalším nákladom. Ak ho likvidujete aj vylievaním do drezu, robíte to zle. Čo by ste teda mali urobiť s použitým olejom po vyprážaní? Povieme vám náš patent na to.
Čo robiť s použitým olejom? Nevylievajte ho do odtoku!
Tuk je nepochybne jedným z najťažších produktov na likvidáciu, najmä preto, že sa ho veľa používa na vyprážanie. V snahe rýchlo sa zbaviť neželaného problému ho často vylievame priamo do drezu, čím robíme obrovskú chybu.
Použitý olej by sa tiež nemal vylievať priamo do toalety. Najhoršie, čo však môžete urobiť, je vyliať horúci olej do odtoku. Je takmer isté, že týmto konaním poškodíte svoje hygienické zariadenie.
Čo v takom prípade robiť s použitým olejom? Existuje mnoho spôsobov, ako zlikvidovať použitý olej. Najjednoduchším spôsobom je naliať ho do fľaše a odovzdať do triedeného zberu odpadu. Oplatí sa však uistiť, aký typ oleja tento orgán vo vašej oblasti prijíma.
Alternatívne spôsoby likvidácie použitého oleja. Správne ho zlikvidujte
Bolo by však šialenstvom odovzdať minimálne množstvo oleja na mieste selektívneho zberu odpadu. Alternatívnym spôsobom, čo robiť s použitým olejom, je preliať ho do plastovej fľaše a vyhodiť ho do zmesového odpadu. Tým sa zbavíte problému a ešte sa postaráte o životné prostredie.
Ako vyčistiť riad od tuku?
Keď už viete, čo robiť s použitým olejom, máme pre vás ešte jeden tip. Po vyprážaní odporúčame nechať panvicu alebo hrniec vychladnúť a potom použiť papierové utierky na zachytenie prebytočného oleja.
Uteráky môžete bez obáv vyhodiť do zmesového odpadu, čím zabezpečíte, že minimálne množstvo oleja, ktoré zostane v panvici, sa bude dať ľahšie umyť a pravdepodobne nepoškodí kapacitu odtoku.