Používame ich každý deň a v podstate si bez nich nevieme predstaviť našu existenciu v kuchyni. Áno, moderné panvice sú skvelým pomocníkom pre každého, kto má s prípravou jedla nejaké skúsenosti. Možno sa čudujete, čo je na panvici také výnimočné, ale to by ste pravdepodobne ocenili len vtedy, keby ste nemali k dispozícii panvicu s moderným povrchom a funkciami.
Dlhodobé problémy
Dnes tieto panvice absolútne dominujú na trhu, pretože majú práve skvelé vlastnosti, ako je nepriľnavosť atď. Nie je to však zadarmo, ako ukázali posledné roky. Prekvapivo najmä kuchynský riad obsahuje množstvo chemických látok, tzv. perfluorovaných alebo polyfluorovaných látok (PFAS).
Sú ich tisíce, čo je mimochodom dôvod, prečo bolo a je také ťažké ich kontrolovať. Ak by sa totiž objavil problém s jednou z nich a tá by bola napríklad zakázaná, objavila by sa iná, ktorá by bola v skutočnosti iná, ale v skutočnosti veľmi podobná. Úrady však museli začať znova od nuly.
Pred rokmi došlo k veľkému škandálu v Spojených štátoch amerických, kde sa ukázalo, že najmä výroba týchto látok masívne znečisťuje životné prostredie a navyše spôsobuje rakovinu u tých, ktorí sú im vystavení, napríklad vo vode alebo v pôde.
Hoci spoločnosti, ktoré tieto látky používajú, čo sú často výrobcovia úplne bežných vecí, ako sú napríklad panvice, reagovali najrôznejšími opatreniami, tieň pochybností nad PFAS zostal a nové štúdie potvrdzujú, že to jednoducho nie je optimálne.
Musí sa to urobiť
Tieto látky sú totiž postavené na väzbe uhlík-fluór, ktorá je jednou z najsilnejších chemických väzieb vôbec. A práve preto je prakticky nemožné ich rozložiť, a tak pretrvávajú. Ich odstránenie je mimoriadne nákladné. Napriek tomu sme v situácii, keď ich vyrábame stále viac a viac bez toho, aby sme sa príliš obávali o budúcnosť.
PFOS sa však už merajú v dažďovej vode a v Európe sa stávajú skutočným problémom, pretože aj tu sa už prekračujú limity. Vo viacerých krajinách už kontaminovali aj pitnú vodu.
V skutočnosti nie je prekvapujúce, že Európska únia sa chystá zakázať 10 000 rôznych PFAS a že je potrebné nájsť k nim alternatívy, čo bude podľa odborníkov veľmi ťažké. Niektoré z týchto látok jednoducho nemajú rovnako účinné alternatívy. Zdá sa však, že zákaz je už nevyhnutnosťou, a tak pravdepodobne naozaj dôjde ku koncu nepriľnavých teflónových panvíc, ale aj iných materiálov, ako je napríklad populárny Gore-Tex v oblečení.