Ak chcete schudnúť, mali by ste vypiť toľkoto káv denne

kava 1

Každá generácia má svoje vlastné každodenné rituály, ale väčšinu z nich spája jeden jedinečný. Ide o to, aby si ráno vychutnali šálku alebo hrnček čerstvo uvarenej kávy. Porcia tohto nápoja zlepšuje náladu, dodáva energiu na činnosť a podporuje telo v boji proti niekoľkým nechceným kilogramom. Tieto účinky môžeme očakávať len vtedy, ak z kávy vylúčime jednu nezdravú prísadu. Čo je lepšie do kávy nepridávať? Tu je niekoľko návrhov.

Prečo piť kávu?

Čerstvo uvarená káva vždy zaujme svojou vôňou. Je jedno, či si zrnkovú kávu sami pomeliete, alebo jednoducho nasypete porciu do šálky a zalejete vodou. Je to nápoj, bez ktorého si väčšina ľudí nevie predstaviť začiatok dňa. Káva je veľmi bohatým zdrojom kofeínu, látky, ktorá znižuje únavu, stimuluje a zlepšuje koncentráciu. Farmaceutický priemysel rád využíva jej cenné vlastnosti a používa ju pri výrobe mnohých doplnkov stravy, liekov proti bolesti a antiastmatík.

Tým sa však cenné vlastnosti kávy nekončia. Jej priaznivci ju oceňujú pre prítomnosť antioxidantov, ktoré neutralizujú voľné radikály vznikajúce v tele. Práve tie spomaľujú procesy starnutia pokožky a organizmu. Pri bližšom skúmaní sa zistilo, že pravidelné pitie kávy môže znížiť riziko vzniku rakoviny, ako aj neurodegeneratívnych ochorení, konkrétne Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby. Výsledky, ktoré výskumníci získali, jasne naznačujú, že u konzumentov kávy je menšia pravdepodobnosť vzniku cukrovky 2. typu.

Môže káva nahradiť jedlo?

Rozhodnutie začať chudnúť je len prvým krokom k úspechu. Najťažšou úlohou, ktorá nás čaká, je zvyknúť si na novú realitu. Často si vyžaduje, aby sme sa vzdali návykov, ktoré sme si za tie roky vytvorili. Niektoré predsavzatia idú správnou cestou, ale veľmi často upadáme do vzorcov, ktoré telo oslabujú namiesto toho, aby ho posilňovali. Jedným z nich je vzdanie sa jedla a jeho nahradenie kávou.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Títo Slováci dostanú od štátu viac peňazí. Niektorí až cez 800 eur!

Často začíname deň v zhone, dáme si pár dúškov aromatického nápoja, vezmeme si kľúče a sme na ceste do práce. Keď tam dorazíme, ukáže sa, že máme pred sebou množstvo úloh v našom pláne, čo nám znemožňuje v pokoji sa najesť. Riešením je ďalšia šálka kávy, často s pridaným cukrom, mliekom alebo smotanou. Odborníci na výživu zdôrazňujú, že kofeín môže potlačiť chuť do jedla a pomôcť pri chudnutí, ale nikdy by nemal nahradiť plnohodnotné jedlo. Len správne vyvážené jedlá bohaté na množstvo živín vám pomôžu zdravo schudnúť.

Ktorá káva je najzdravšia – s cukrom alebo bez cukru?

Odpoveď na túto otázku je jednoduchá. Väčšinou by sme mali piť kávu bez sladkých prísad. Už jedna čajová lyžička cukru zvyšuje kalorickú hodnotu kávy aj celkovú hladinu glukózy v krvi. Pankreas tak začne pracovať na najvyššie obrátky a uvoľňuje veľmi veľké dávky inzulínu. Pomocou tohto hormónu začne hladina cukru v krvi rýchlo klesať, čím sme náchylní na pocity ospalosti a únavy.

Dokážete si pred spaním vypiť šálku kávy a bez problémov odplávať do Morfeovho náručia? Často z tohto správania obviňujeme skutočnosť, že kofeín na nás nepôsobí. S pravdou to však má len málo spoločného. Vinníkom je pridaný cukor v káve. Ak si nedokážeme zvyknúť na charakteristickú horkosť nápoja, zmiernime ju erytritolom alebo xylitolom, čo sú prírodné sladidlá.

Prečo by ste nemali piť kávu s mliekom?

Obyčajná čierna káva nevyzerá vždy tak lákavo ako tá s trochou mlieka. Ukazuje sa, že pridanie mlieka môže oslabiť účinok kofeínu, takže už nemá pozitívny vplyv na organizmus. Mnoho ľudí sa nedá presvedčiť, aby pili kávu bez akýchkoľvek zvýrazňovačov chuti. Z hľadiska stravy aj najmenšia porcia mlieka robí čierny nápoj oveľa kalorickejším.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mäso, ktoré Slováci úplne podceňujú. Je oveľa zdravšie ako kuracie mäso

Ako účinne zabrániť antioxidantom v ich dobrej práci? Jednoducho si do kávy pridajte mlieko. Vápnik obsiahnutý v mliečnych výrobkoch narúša činnosť antioxidantov. Pozorujete reakcie svojho tela, všimli ste si, že po vypití parnej šálky kávy pociťujete ťažobu v žalúdku? Pridanie mlieka do kávy spôsobuje, že je oveľa ťažšie stráviteľná. Kyseliny obsiahnuté v nápoji reagujú s bielkovinami v mlieku a okamžite bránia správnemu tráveniu.

Koľko kávy by som mal vypiť, aby som schudol?

Ak ste pribrali niekoľko kíl navyše, budete cítiť tesnosť oblečenia, ale až keď uvidíte výsledok na váhe, bude vám jasné, že je čas pustiť sa do práce. Pamätajte, že nemôžete schudnúť zo dňa na deň. Cesta k vašej vysnívanej siluete môže byť dlhá, namáhavá a vyžaduje si nekonečné množstvo trpezlivosti. Počas tohto obdobia je vhodné zaviesť niekoľko trikov, ktoré nám môžu uľahčiť dosiahnutie cieľa, ktorý sme si stanovili. Prvým z nich je pravidelná konzumácia kávy bez pridaného cukru.

Ako veľmi káva pomáha pri chudnutí? Odborníci na výživu uvádzajú, že zdravým ľuďom sa odporúča vypiť približne 3 až 4 šálky kávy denne. Ak však spozorujete príznaky precitlivenosti na kofeín, znížte ich počet na maximálne dve porcie za deň. Parná čierna tekutina bez gramu cukru okamžite naštartuje váš metabolizmus. V dôsledku toho si všimnete, že spaľovanie kilogramov sa zrýchlilo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *