Ako rozoznať falošný med od pravého? Pomôže vám „test plameňom“

med bardejov

Aký je rozdiel medzi umelým a surovým medom (Surový med je taký med, ktorý je získaný bez akéhokoľvek spracovania a filtrácie, aby zachoval svoju výživnú hodnotu a prirodzenú chuť. Surový med obsahuje všetky látky, ktoré sa nachádzajú v mede priamo z úľa, vrátane vosku, peľu, propolisu a enzýmov.)? To môžete ľahko zistiť rýchlym testom. Takto si budete vždy istí už teraz.

Často dochádza k nejasnostiam, pokiaľ ide o rozdiely medzi prírodným a umelým medom. Stručne povedané, surový, prírodný, čistý, nefiltrovaný a pravý med je v podstate to isté – 100 % med. To znamená, že med v pohári bol vyprodukovaný včelami a nie v továrni. Umelý med označuje výrobok podobný medu, ktorý bol upravený pomocou aróm, plnidiel, farbív a cukru. Niektoré falošné „medy“ v skutočnosti vôbec nemusia obsahovať včelí med. Namiesto toho sa vyrábajú zo zmesi glukózových sirupov, roztokov invertného cukru alebo kukuričného, trstinového alebo repného sirupu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Máte to v kuchyni a okná s tým vyčistíte ako drahé upratovacie firmy

Ako rozpoznáte falošný med v obchode s potravinami? Dávajte si naň pozor pri nakupovaní

Viacerí škodcovia a choroby postihujúce včely v rôznych častiach sveta spôsobili nedostatok medu. Nedostatok ponuky viedol k vývoju lacnejších náhrad, ktoré sú rozšírené. Pre spotrebiteľov to znamená, že existuje riziko, že mnohí z nás si kúpili zlatý sirup v domnení, že ide o pravý med, hoci to tak nie je. Najčastejšie vlastnosti falošného medu, ktoré sú na trhu viditeľné už voľným okom, sú:

chýbajú charakteristické hrudky,
tekutá a tečúca konzistencia aj pri nízkych teplotách,
žiadna kryštalizácia,
žiadny biely povlak na povrchu.

Ako spoznáte, či je med umelý alebo pravý? 4 osvedčené metódy

Keď si nie sme istí zdrojom medu, ktorý kupujeme, hodí sa nám poznať niekoľko trikov. Tu sú štyri jednoduché spôsoby, ako skontrolovať, či je med, ktorý máte, pravý alebo umelý.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Domáca pasca na sršne, ktorú vyrobíte ľahko sami. Stačia vám tri veci

Test vody. Pridajte čajovú lyžičku medu do pohára vody. Umelý med sa okamžite začne rozpúšťať, zatiaľ čo surový med klesne na dno pohára neporušený.
Test palcom. Kvapku medu izbovej teploty si položte na prst. Ak sa výrobok rozleje, znamená to, že ide o umelý med. Ak si zachová svoju konzistenciu a zostane kvapkou, ide o pravý, prírodný med.
Kryštalizácia. Ak používate med už nejaký čas a zostáva sirupovitý, môže ísť o umelý med. Väčšina pravého medu časom kryštalizuje.
Skúška plameňom. Ponorte zápalku do medu. Ak je med pravý, po ponorení sa ľahko zapáli, ale umelý med zabráni zápalke vznietiť sa kvôli vlhkosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *