Severozápad Konžskej demokratickej republiky (KDR) čelí vážnej zdravotnej kríze. Neznáma infekčná choroba, ktorá sa prvýkrát objavila u troch detí po konzumácii netopiera, si za posledných päť týždňov vyžiadala viac ako 50 životov. Odborníci bijú na poplach, keďže ochorenie vedie k úmrtiu už do 48 hodín od objavenia sa prvých príznakov.
Nebezpečne rýchly priebeh ochorenia
Podľa zdravotníckych úradov sa pacienti s týmto neznámym ochorením stretávajú s príznakmi, ako sú vysoká horúčka, zvracanie a vnútorné krvácanie. „Interval medzi prvými symptómami a úmrtím je v drvivej väčšine prípadov len 48 hodín, a práve to je na tom najzarážajúcejšie,“ uviedol Serge Ngalebato, lekársky riaditeľ nemocnice v Bikoro, ktorá slúži ako regionálne monitorovacie centrum.
Tieto symptómy sú typické pre nebezpečné vírusové ochorenia, ako sú Ebola, Marburg, dengue horúčka či žltá zimnica. Avšak laboratórne testy viac než tucta odobratých vzoriek tieto choroby vylúčili, čím sa pôvod epidémie stal ešte väčšou záhadou.
Stúpajúci počet prípadov a nové ohniská
Prvý prípad tohto ochorenia bol zaznamenaný 21. januára v dedine Boloko, kde sa traja súrodenci nakazili po konzumácii netopiera a zomreli do dvoch dní. Odvtedy sa epidémia rozšírila a k 53 úmrtiam pribudlo už 419 potvrdených prípadov.
Druhá vlna nákazy sa objavila 9. februára v dedine Bomate. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) potvrdila, že z tejto oblasti bolo odoslaných 13 vzoriek na testovanie do Národného inštitútu pre biomedicínsky výskum v Kinshase. Hoci testy nepreukázali prítomnosť bežných vírusových hemoragických horúčok, niektoré vzorky boli pozitívne na maláriu.
Podobnosť s minuloročnou epidémiou
Tento prípad pripomína situáciu z minulého roka, keď v inom regióne Konga záhadná chrípke podobná choroba spôsobila desiatky úmrtí. Následné vyšetrovanie ukázalo, že pravdepodobnou príčinou bola malária. Zdravotnícke úrady preto skúmajú, či môže ísť o podobný scenár aj v aktuálnom prípade, alebo ide o nový a nebezpečný patogén, ktorý ešte nebol identifikovaný.