EÚ chce od roku 2030 čítať vaše správy. Aj tie zašifrované

eu spravy citanien
Pomôž nám rásť – zdieľaj aspoň jeden článok, veľmi nám tým pomôžeš. Ďakujeme!

EÚ pripravuje legislatívu, ktorá má umožniť orgánom činným v trestnom konaní prístup k šifrovaným digitálnym údajom. Plán vyvoláva obavy z oslabenia ochrany súkromia aj bezpečnosti internetu.

eu spravy citanien

Európska komisia predstavila prvú fázu svojej novej bezpečnostnej stratégie ProtectEU, ktorej cieľom je poskytnúť vyšetrovacím orgánom „zákonný a efektívny“ prístup k digitálnym dôkazom. Tento ambiciózny plán, zverejnený 24. júna 2025, prichádza v čase rastúcej hrozby kybernetických útokov, no zároveň narazil na ostrú kritiku odborníkov na ochranu súkromia.

Hoci EÚ tvrdí, že ide o snahu nájsť rovnováhu medzi bezpečnosťou a ochranou osobných údajov, niektorí experti varujú, že nový plán môže oslabiť dôveryhodnosť šifrovacích technológií a otvoriť dvere novým bezpečnostným rizikám.

Cieľ: Získať prístup k dátam, aj keď sú šifrované

Stratégia ProtectEU vychádza z iniciatívy „Going Dark“, ktorú v roku 2023 poverila Rada EÚ. Cieľom je vypracovať dlhodobý plán, ako umožniť prístup k dátam, ktoré sú dnes kvôli end-to-end šifrovaniu, VPN službám a šifrovaným komunikačným aplikáciám prakticky nedostupné pre vyšetrovateľov.

Chcete mať prehľad? Toto dnes najviac zaujalo ľudí
Slovákom dajú 5-tisíc eur len za to, že nastúpia do práce. Zamestnávatelia bojujú o ľudí

Záverečná správa tejto expertnej skupiny z marca 2025 označila silné šifrovanie za „najväčšiu technologickú výzvu“ pre orgány činné v trestnom konaní.

Šesť hlavných oblastí stratégie ProtectEU

Komisia plánuje komplexný prístup, ktorý sa zameriava na:

  • Uchovávanie údajov: Zvažuje sa rozšírenie pravidiel o uchovávaní dát a posilnenie spolupráce medzi poskytovateľmi služieb a vyšetrovacími orgánmi.
  • Zákonné odpočúvanie: Cieľom je zlepšiť cezhraničnú spoluprácu do roku 2027.
  • Digitálna forenzika: Plánuje sa vývoj nástrojov na analýzu dát z elektronických zariadení.
  • Dešifrovanie: V roku 2026 má byť predstavený technologický plán, ktorý pripraví pôdu pre využitie dešifrovacích riešení do roku 2030.
  • Štandardizácia: Komisia chce vytvoriť spoločné štandardy v spolupráci s Europolom a odborníkmi z praxe.
  • Umelá inteligencia: Do roku 2028 majú byť k dispozícii nástroje s umelou inteligenciou na spracovanie veľkého množstva zabavených dát.
Chcete mať prehľad? Toto dnes najviac zaujalo ľudí
Búrky už zasahujú Slovensko: Ľudia točia, ako zrazu všetko zmizlo v lejaku

Kritika: Šifrovanie je základ bezpečnosti, nie prekážka

Reakcie na plán Komisie nenechali na seba dlho čakať. Robin Wilton, senior director organizácie Internet Society, upozorňuje, že každý pokus o oslabenie šifrovania predstavuje vážne riziko:

„Úsilie o vývoj dešifrovacích techník takmer nevyhnutne prináša nové zraniteľnosti, ktoré by mohol zneužiť ktokoľvek s motiváciou a know-how.“

Tieto obavy sú v súlade s dlhodobým postojom kryptografickej komunity, ktorá považuje silné šifrovanie za nevyhnutné pre bezpečný internet. Aj americké úrady ako FBI či CISA odporúčajú používateľom využívať end-to-end šifrovanie ako ochranu pred kybernetickými útokmi.

Chcete mať prehľad? Toto dnes najviac zaujalo ľudí
Reťazce nechcú, aby ste to vedeli. Už nikdy nekúpite zlý melón

Zaujímavosťou je, že EÚ sama v minulosti uznala význam šifrovania ako kľúčového nástroja na ochranu kybernetického priestoru. Aj preto podobný návrh z roku 2022, známy ako Chat Control, nikdy nezískal potrebnú podporu.

Európska komisia sľubuje vyvážený prístup

Komisár EÚ pre vnútorné záležitosti a migráciu Magnus Brunner uviedol, že cieľom nie je obmedziť právo na súkromie:

„Budeme sa snažiť nájsť rovnováhu medzi zákonným prístupom k digitálnym informáciám a zachovaním vysokého štandardu kybernetickej bezpečnosti.“

No ako upozorňuje Wilton, silné šifrovanie by nemalo byť vnímané ako hrozba:

„Silné šifrovanie nie je nepriateľom bezpečnosti – je jej východiskovým bodom.“


Pomôž nám rásť – zdieľaj aspoň jeden článok, veľmi nám tým pomôžeš. Ďakujeme!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *