Leyenovú privítali v Číne, ako by bola nikto. Ten pohľad hovorí za všetko

von der leyen cina trapas
Pomôž nám rásť – zdieľaj aspoň jeden článok, veľmi nám tým pomôžeš. Ďakujeme!

Zatiaľ čo predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú v Číne čakal len strohý a nevýrazný príchod, slovenského premiéra Roberta Fica tam privítali s najvyššími poctami. Diplomacia však nepozná náhody – aj gestá pri vystupovaní z lietadla často nesú jasné posolstvo.

von der leyen cina trapas

Dvojitý meter v Pekingu?

Summit EÚ – Čína, ktorý sa konal v Pekingu, bol dôležitou udalosťou pre formovanie budúcich vzťahov medzi európskym blokom a ázijskou veľmocou. Na programe boli zásadné témy ako vojna na Ukrajine, klimatická kríza, obchodné vzťahy či globálne výzvy. Napriek tomu však najväčšiu pozornosť na seba stiahla práve diplomatická symbolika.

Chcete mať prehľad? Toto dnes najviac zaujalo ľudí
Rusko bude napadnuté Európou prvé, píše ruský denník. Hovoria o troch scenároch

Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskej komisie, dorazila na summit bez akéhokoľvek slávnostného privítania. Na letisku ju nečakal ani červený koberec, ani vysokopostavení čínski predstavitelia. Členovia jej delegácie boli okamžite presmerovaní do autobusu, bez výrazného protokolárneho aktu.

Fico v kontraste: Červený koberec a kytica kvetov

V ostrom kontraste s týmto chladným prijatím stojí nedávna návšteva slovenského premiéra Roberta Fica. Jeho príchod do Číny bol presne taký, aký býva zvykom pri vrcholných predstaviteľoch blízkych partnerov – slávnostný, okázalý a srdečný.

Chcete mať prehľad? Toto dnes najviac zaujalo ľudí
Ukrajine nepomôžu ani západné zbrane. Rusko chystá masívny útok, varuje nemecký generál

Fico vystúpil z lietadla na červený koberec, privítali ho vysokí čínski diplomati a do rúk mu odovzdali kvety. Zábery z tohto prijatia sa okamžite rozšírili aj na sociálnych sieťach a v médiách, kde vyvolali diskusiu o rozdielnom prístupe čínskej strany k lídrom EÚ a Slovenska.

Symbolika, ktorá hovorí za všetko

V diplomatických kruhoch sa tieto rozdiely nepovažujú za náhodné. Protokolárne gestá a úroveň prijatia na letisku často odrážajú mieru rešpektu či aktuálneho nastavenia vo vzťahoch medzi dvoma krajinami alebo predstaviteľmi.

Zatiaľ čo Európska únia voči Číne dlhodobo zaujíma kritickejší postoj, najmä v otázkach ľudských práv a ekonomickej konkurencie, Slovensko pod vedením Roberta Fica signalizuje ochotu prehlbovať spoluprácu a otvárať nové kanály dialógu s Pekingom.

Chcete mať prehľad? Toto dnes najviac zaujalo ľudí
Poľsko zasiahlo tornádo. Ľudia boli v šoku, padali stromy

Summit mal aj praktický rozmer

Napriek chladnému úvodu rokovania medzi EÚ a Čínou neboli len o symbolike. Diskutovalo sa o možnostiach užšej spolupráce pri riešení klimatickej zmeny, obnovení ekonomickej stability po pandémii a koordinácii v rámci medzinárodných organizácií. Zámerom bolo udržať konštruktívny dialóg napriek názorovým rozdielom.


Pomôž nám rásť – zdieľaj aspoň jeden článok, veľmi nám tým pomôžeš. Ďakujeme!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *