Zatiaľ čo predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú v Číne čakal len strohý a nevýrazný príchod, slovenského premiéra Roberta Fica tam privítali s najvyššími poctami. Diplomacia však nepozná náhody – aj gestá pri vystupovaní z lietadla často nesú jasné posolstvo.

Dvojitý meter v Pekingu?
Summit EÚ – Čína, ktorý sa konal v Pekingu, bol dôležitou udalosťou pre formovanie budúcich vzťahov medzi európskym blokom a ázijskou veľmocou. Na programe boli zásadné témy ako vojna na Ukrajine, klimatická kríza, obchodné vzťahy či globálne výzvy. Napriek tomu však najväčšiu pozornosť na seba stiahla práve diplomatická symbolika.
Ursula von der Leyenová, predsedníčka Európskej komisie, dorazila na summit bez akéhokoľvek slávnostného privítania. Na letisku ju nečakal ani červený koberec, ani vysokopostavení čínski predstavitelia. Členovia jej delegácie boli okamžite presmerovaní do autobusu, bez výrazného protokolárneho aktu.
Fico v kontraste: Červený koberec a kytica kvetov
V ostrom kontraste s týmto chladným prijatím stojí nedávna návšteva slovenského premiéra Roberta Fica. Jeho príchod do Číny bol presne taký, aký býva zvykom pri vrcholných predstaviteľoch blízkych partnerov – slávnostný, okázalý a srdečný.
Fico vystúpil z lietadla na červený koberec, privítali ho vysokí čínski diplomati a do rúk mu odovzdali kvety. Zábery z tohto prijatia sa okamžite rozšírili aj na sociálnych sieťach a v médiách, kde vyvolali diskusiu o rozdielnom prístupe čínskej strany k lídrom EÚ a Slovenska.
Symbolika, ktorá hovorí za všetko
V diplomatických kruhoch sa tieto rozdiely nepovažujú za náhodné. Protokolárne gestá a úroveň prijatia na letisku často odrážajú mieru rešpektu či aktuálneho nastavenia vo vzťahoch medzi dvoma krajinami alebo predstaviteľmi.
Zatiaľ čo Európska únia voči Číne dlhodobo zaujíma kritickejší postoj, najmä v otázkach ľudských práv a ekonomickej konkurencie, Slovensko pod vedením Roberta Fica signalizuje ochotu prehlbovať spoluprácu a otvárať nové kanály dialógu s Pekingom.
Summit mal aj praktický rozmer
Napriek chladnému úvodu rokovania medzi EÚ a Čínou neboli len o symbolike. Diskutovalo sa o možnostiach užšej spolupráce pri riešení klimatickej zmeny, obnovení ekonomickej stability po pandémii a koordinácii v rámci medzinárodných organizácií. Zámerom bolo udržať konštruktívny dialóg napriek názorovým rozdielom.