Muž ukázal trik, ako vám vydrží drevo na kúrenie o veľa dlhšie

kurenie drevo

Keďže ceny energií stúpajú, mnohé domácnosti sa zameriavajú na obnoviteľné zdroje energie a lacné vykurovanie. Začali viac kúriť drevom. Drevo môže byť hlavným alebo doplnkovým zdrojom vykurovania, ale vždy sa snažte, aby horelo čo najdlhšie. Poradíme vám.

Vykurovanie drevom

Kedysi bežný spôsob vykurovania na pevné palivo sa teší opätovnej popularite. V rekonštruovaných domoch sa objavujú dizajnové krbové vložky a v novostavbách sa na dotvorenie atmosféry stavajú kachle na drevo. Inde sa na vykurovanie celého domu používajú rôzne typy krbových kachlí. Vďaka použitiu automatického prikladania a skladovania dreva môžu fungovať s minimálnou údržbou.

Keďže ceny energií stúpli, mnohí sa vrátili k vykurovaniu drevom, ale cena dreva tiež stúpa. Preto sa vám budú hodiť nasledujúce rady, ako čo najlepšie využiť vykurovanie drevom a zabezpečiť dlhý čas horenia.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Väčšina Slovákov zle kúri v radiátoroch a potom platia zbytočne veľa. Viete o tomto?

Začnite kúriť od prvých mrazov

Nesprávny spôsob vykurovania sa rýchlo prejaví nielen vo vôni a teplote v interiéri, ale aj vo vašej peňaženke. Spálite oveľa viac, ako je potrebné. Čoskoro zistíte, ako ušetriť peniaze za drevo. Prvým pravidlom je správne ukladať drevo a polená. Čím tesnejšie polená naskladáte, tým menej vzduchu cez ne prejde. Medzery medzi polenami musia byť úplne minimálne, aby drevo horelo čo najdlhšie.

Správne podpaľovanie

Najväčšie kusy uložte na dno ohniska, menšie polená na vrch a triesky na vrch. Pri zapaľovaní ohňa v kachliach na drevo dbajte na to, aby ste ho zapaľovali zhora. Proces horenia sa tak predĺži a dom sa zohreje oveľa rýchlejšie. Štiepky sa rozhoria na vysokú teplotu a až potom začne drevo pomaly horieť.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Týchto 8 potravín vám samé bielia zuby ich konzumáciou

Pravidelné čistenie

O krby sa treba dôkladne starať a pravidelne ich čistiť. Podobne by sa mal kontrolovať aj komín a čistiť dymovod. Len v dobre vyčistených kachliach bude drevo správne horieť.

Pri výbere kachlí hľadajte také, ktoré umožňujú prívod vzduchu zvonka a sú vybavené sekundárnym alebo terciárnym spaľovaním.

6 Replies to “Muž ukázal trik, ako vám vydrží drevo na kúrenie o veľa dlhšie

  1. Je to presne tak ako sa píše, hrubé dole, triesky hore …ja som tiež tomu neveril až keď mi to krbár ukázal a odvtedy už len tak zakurujem cca 20 rokov. Po zapálení prikladám prvý krát až po dvoch troch hodinách, podľa toho aké hrubé mám drevo 👍 odporúčam

  2. Veľké dám na spodok a od vrchu zapalim,zakurujem tak už druhý rok a ušetril som tým mnoho dreva a času prikladaním, výborný nápad.

  3. Krb v dome máme už 20 rokov ale až kolega mi povedal že oheň sa zapaluje z hora a nie z dola. Odvtedy sa nám ani sklo nezadymuje aj oheň dlhšie vydrží. Prikladajte až vtedy, keď sú uhlíky a pred priloženom pootvorte dvierka na 10 min. aby sa teplota skla trochu ochladila a až potom priložte do krbu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *