Zákaz kúrenie drevom nás neminie. Zamrznú ľudia, ktorí nebudú mať na elektrinu?

zakaz kurenie dravom plynom

Vždy, keď sa na verejnosti objavia informácie o tom, že sa veľmi silno presadzuje zákaz plynových kotlov alebo krbov, mnohí ľudia sa tomu zdráhajú uveriť a považujú to za fámu. V skutočnosti sa však veci skutočne uberajú týmto smerom a práve tieto zdroje tepla budú skôr ako neskôr zakázané.

Európska únia v skutočnosti už teraz počíta s tým, že súčasné plynové kotly sa nebudú môcť predávať približne od roku 2029. Všetko sa viaže na rok 2030, keď dôjde k veľkým zmenám, či už ide o zákaz spaľovacích motorov, alebo napríklad o povinnosť mať domy zrekonštruované aspoň na určitý stupeň energetickej účinnosti.

Už nejaký čas sa hovorí o možnom zákaze dreva. Nemecko opäť zohráva vedúcu úlohu a celé vedecké tímy skúmajú škodlivosť spaľovania dreva. Ako v rozhovore pre server Hlídací Pes povedal majiteľ energetickej spoločnosti Jiří Hanuš, susedná krajina uvažuje o zákaze vykurovania drevom, a to aj v krboch, z jednoduchého dôvodu: produkuje značné množstvo emisií. Vznikajú pritom škodlivé mikročastice, ktoré sú podobné cigaretovému dymu.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Toto sa vám postupne deje s mozgom, ak jete nezdravé potraviny

Ak sa tento názor v Nemecku ujme, a všetko nasvedčuje tomu, že áno, potom možno očakávať, že ho bude nasledovať celá Európska únia vrátane Slovenska. Práve drevo pomohlo mnohým domácnostiam v minuloročnej energetickej kríze, keď boli plyn a elektrina veľmi drahé. Aj keď palivové drevo tiež zdraželo, jeho využívanie sa stále oplatilo.

EÚ už plánuje sprísniť limity na emisie pevných častíc, ktoré produkujú krby. To môže nakoniec viesť k ich zákazu. Hovoríme tu najmä o časticiach PM 2,5, ktoré sú podľa najnovších výskumov veľmi škodlivé. Existuje podozrenie, že sú vysoko karcinogénne.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  4 železné pravidlá pestovania zemiakov. Tie vám zabezpečia obrovskú úrodu

To môže byť, samozrejme, pravda, ale na druhej strane by sme sa mali pýtať aj na to, čo nakoniec budeme spaľovať. Jeden zdroj za druhým je označovaný za zlý, takže zostávajú len tepelné čerpadlá, ktoré sú už teraz drahé a budú oveľa drahšie, ak sa dopyt po nich takto zvýši.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *