Naša planéta je na hranici katastrofy a môžu za to ľudia

planeta zem
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Podľa popredných svetových odborníkov stojí ľudstvo pred krízou, ktorej dôsledky by mohli byť rovnako katastrofálne ako tie klimatické. Tentoraz však nejde len o zmenu klímy, ale o masívne vyhynutie živočíšnych druhov, čo ohrozuje základné piliere nášho prežitia. Medzinárodní vedci a organizácie varujú, že ak ľudstvo nebude rýchlo konať, môže dôjsť k nevratným zmenám, ktoré povedú k potravinovým krízam a potenciálne aj k ozbrojeným konfliktom.

Profesor Tom Oliver z univerzity v Readingu upozorňuje, že ubúdajúca biologická rozmanitosť predstavuje závažné riziko, ktoré je nutné urýchlene riešiť. „Momentálne čelíme situácii, keď sa strata druhov a ničenie prírody stávajú našou každodennou realitou. Ak sa nezmeníme, ďalšie desaťročia prinesú väčšie škody,“ uviedol Oliver. V priebehu nasledujúcich 15 až 20 rokov sa podľa neho svet bude potýkať s narastajúcimi problémami v zásobovaní potravinami. Andrew Terry zo Zoologickej spoločnosti v Londýne predpovedá, že obmedzené zdroje povedú k častejším konfliktom, čo môže vyvolať reťazec ďalších kríz.

Údaje, ktoré podporujú tieto obavy, sú alarmujúce. Výskum ukazuje, že populácie voľne žijúcich živočíchov od roku 1970 klesli v priemere o 73 percent. Táto strata je priamym dôsledkom ľudských aktivít, ako sú poľnohospodárstvo, ťažba dreva, nadmerný rybolov a lov. Medzinárodná správa Medzivládneho panelu OSN pre biodiverzitu a ekosystémové služby upozorňuje, že práve tieto činnosti majú devastačné dopady na biodiverzitu a stabilitu prírodných ekosystémov. „Je smutné, že za vyhynutím tisícov druhov stojíme my sami. Naša závislosť od prírody by nás mala prinútiť konať,“ dodal Oliver.

Ochrancovia prírody sa zhodujú, že je nevyhnutné zmeniť prístup k využívaniu prírodných zdrojov a zaviesť globálne opatrenia, ktoré by pomohli obnoviť klesajúce populácie voľne žijúcich živočíchov. Len tak sa dá predísť ešte vážnejším následkom, ktoré hrozia nielen faune a flóre, ale aj samotnému ľudstvu.

V skratke

Ľudstvo čelí kríze vyhynutia druhov, ktorú vedci považujú za rovnako vážnu ako klimatickú zmenu. Klesajúce populácie živočíchov a ničenie prírodných zdrojov predstavujú hrozbu, ktorá môže viesť k potravinovým krízam a konfliktom. Odborníci vyzývajú na rýchlu zmenu prístupu k životnému prostrediu, aby sa predišlo nezvratným škodám.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *