Nesaďte tieto rastliny pri dome, sršne to veľmi priťahuje

srsne

Sršne rozhodne patria k hmyzu, ktorý by sme v našich záhradách hostiť nechceli. Tieto tvory sú známe svojimi bolestivými, často zdravie ohrozujúcimi uštipnutiami.

Mnohí z nás ich však vysádzaním niektorých rastlín nevedomky rozprašujú na svoje pozemky. Ako je to možné? Určite sa dozviete, aké rastliny majú sršne radi.

Tieto rastliny nevysádzajte v blízkosti svojho domova

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo v parkoch a sadoch vidíte celé roje sršňov? Ukázalo sa, že to má veľa spoločného s rastlinami, ktoré sršne jednoducho milujú.

Hovoríme o vôni a sladkom nektári šeříkov. Počas kvitnutia sa tieto rastliny blyštia drobnými, filetovitými kvetenstvami, ktoré sršne priťahujú ako mávnutím čarovného prútika. Hmyz sa dychtivo kŕmi sladkou tekutinou zo stoniek.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Postihla vašu úrodu pleseň zemiaková? Postriekajte ich týmto a zachránite ju

Sršne obľubujú aj ovocné stromy, najmä jablone, hrušky a slivky. Ak sa napriek tomu nechcete vzdať ovocného sadu, odporúča sa nevysádzať ovocné stromy v blízkosti okien. V opačnom prípade si sršne urobia z vašich domov nocľahárne.

Je sršeň nebezpečný?

O tom, či je sršeň nebezpečný hmyz, sa vedú polemiky. Tu sa názory rozchádzajú. Ak sa budete držať mimo jeho dosahu, hmyz sa o vás určite nebude ani zaujímať.

Ak sa však zviera cíti ohrozené, máte skutočný problém, najmä ak ste alergický na ich jed. Preto ak zbadáte v blízkosti svojho domu sršnie hniezdo, sami ho nestrhávajte. Je lepšie zveriť záležitosť odborníkom, ako riskovať vlastné zdravie.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Jedna z najzdravších druhov zeleniny na svete. Slováci sa jej vyhýbajú

Takto ochránite svoj domov pred sršňami

Môžeme nejako ochrániť svoje domy a byty pred sršňami? Samozrejme, že môžeme. Sršne neznášajú vôňu: levandule, pelargónie, paliny, tymiánu, macešky a cesnaku.

Sme ochotní sa staviť, že aspoň niektoré z týchto rastlín rastú vo vašej záhrade. Možno je dobrý nápad dať si na balkón alebo parapet papradie, keď chcete vyvetrať byt? Veď čo by človek neurobil, aby nemusel vyháňať nebezpečný hmyz z domu?

One Reply to “Nesaďte tieto rastliny pri dome, sršne to veľmi priťahuje”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *