Neuveríte, čo museli v Lidli zaviesť proti krádežiam. Ľudia naozaj kradnú už aj toto?!

lidl tabula
Pomôž nám rásť – zdieľaj aspoň jeden článok, veľmi nám tým pomôžeš. Ďakujeme!

V predajni Lidl v Považskej Bystrici sa objavil jav, ktorý ešte donedávna patril skôr do sveta s elektronikou či alkoholom – syr s pípatkom proti krádeži. Fotografia zabezpečeného syra rýchlo obletela sociálne siete a spustila búrlivú diskusiu medzi Slovákmi. Znie to ako vtip, no pre mnohých je to len ďalší dôkaz toho, kam sa posúva slovenská realita.

lidl tabula

Zabezpečený syr: realita, ktorá zarazila mnohých

Kradne sa jak po nebohom,“ napísal jeden z komentujúcich pod fotografiu syra s bezpečnostným zariadením. V pobočke Lidl v Považskej Bystrici si tak môžu zákazníci všimnúť, že aj základné potraviny sa stávajú terčom krádeží – a obchody na to reagujú po svojom.

Nie všetci si však všímajú len samotné zabezpečenie, mnohým udrela do očí iná vec: cena. „Mňa zarazili skôr tie ceny… tu v Írsku bez akcie stojí syr oveľa menej,“ píše čitateľka, ktorá žije v zahraničí. A podobné porovnania nie sú ojedinelé.

Zabezpečenie jedla: symbol doby alebo zlyhania štátu?

Pre viacerých Slovákov je to len potvrdením narastajúceho sociálneho napätia. „Platy nízke, ceny potravín predražené… ja sa ani nečudujem. Keď má niekto doma tri a viac hladných krkov, je mu jedno… ukradne,“ komentuje jedna z diskutujúcich.

Niektorí situáciu vnímajú ako dôsledok nerovnováhy medzi cenami a príjmami. „Tento štát by sa mal postarať o to, aby ľudia neprežívali, ale slušne žili. A nie ceny ako na západe, ale platy slovenské,“ píše ďalší.

Obyčajný priestupok? Krádež do 700 eur je pre niektorých bez rizika

Pridáva sa aj poznámka o legislatíve: „Do 700 eur je to vraj len priestupok. Vôbec by som sa nečudovala, keby dali pípatká aj na rožky.“ Hoci ide o prehnanú predstavu, nastupujúci trend zabezpečovania aj lacnejších potravín vyvoláva vážne otázky – nie len o tom, čo sa deje v spoločnosti, ale aj o tom, ako reagujú obchody.

Hnev sa obracia aj na politikov. No nie všetci veria v zmenu

Mnohí v komentároch narážajú aj na stav slovenskej politiky: „Slovensko sa mení na krajinu hlupákov a zlodejov. Ako jeho politická reprezentácia.“ Iní sú skeptickí: „Nech tam bude akákoľvek vláda, bude to to isté… Po voľbách už myslia len na svoje vrecká.

Obchody verzus zákazníci: kto vlastne koho okráda?

Zaznievajú aj ostrejšie slová na adresu samotných reťazcov. „Ale však asi tie obchody v prvom rade okrádajú nás, nie?“ – pýta sa jeden zo Slovákov. Ľudia totiž čoraz častejšie poukazujú na to, že potraviny sú na Slovensku výrazne drahšie než zodpovedá príjmom, čo môže vytvárať priestor pre extrémy.


Pomôž nám rásť – zdieľaj aspoň jeden článok, veľmi nám tým pomôžeš. Ďakujeme!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *