Nie všetci ľudia by sa mali sprchovať každý deň. Môže im to uškodiť

sprcha

Máme tendenciu myslieť si, že časté sprchovanie je základom osobnej hygieny, ale nový pohľad dermatológov nám teraz hovorí, že to nie je také jednoznačné. Ak máte pocit, že každý deň potrebujete sprchu, nie ste v tom sami. Viac ako 60 percent dospelých Američanov, podľa prieskumu z roku 2021, sa sprchuje denne. Avšak dermatológovia nám teraz hovoria, že tak časté sprchovanie nemusí byť pre každého vhodné.

Podľa Joyce Parkovej, dermatologičky z amerického Seattlu, neexistuje univerzálny prístup k umývaniu pokožky a vlasov. Ideálna frekvencia umývania závisí od typu pokožky, množstva potu a zašpinenia. Príliš časté umývanie môže vysušiť pokožku a spôsobiť problémy ako začervenanie, svrbenie a ekzém.

Denná sprcha však môže byť prospešná pre tých, ktorí sa veľa potia, napríklad pri cvičení alebo v teplom prostredí. Marisa Garshicková, dermatologička z New Yorku, odporúča opláchnutie potu a nečistôt, ktoré môžu spôsobiť upchatie pórov a vznik akné. Ak máte mastné vlasy, môžete si ich umývať denne, ale používanie suchého šampónu občas môže tiež pomôcť.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Hubku na riad hoďte do prania s oblečením. Efekt je úžasný

Lupiny na hlave sú problémom, ktorý môže byť riešený denným umývaním vlasov šampónom, hovorí dermatologička Azadeh Shiraziová. Lupiny sú spôsobené kvasinkám podobnou pliesňou, ktorá sa živí prirodzenými olejmi na pokožke hlavy a môže spôsobiť zápaly.

Avšak pre tých, ktorí majú ekzém, suchú alebo citlivú pokožku, mohlo by byť lepšie sprchovať sa menej často. Mydlo a voda môžu pokožku vysušiť a spôsobiť podráždenie a svrbenie. Pre tieto osoby by mohlo byť lepšie sprchovať sa raz za dva dni namiesto každodennej sprchy.

Odborníci odporúčajú sprchovanie namiesto kúpania, pretože dlhé vystavenie horúcej mydlovej vode môže podráždiť pokožku. Ak máte suché vlasy a pokožku hlavy, obmedzte umývanie šampónom na raz alebo dvakrát do týždňa. Ľudia s vlnitými alebo kučeravými vlasmi by tiež mali zvážiť menej časté umývanie hlavy.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Nalejte toto do práčky a zapnite na 90 stupňov. Vodný kameň a špina sa vyplavia

Pre tých, ktorí majú ekzém alebo suchú citlivú pokožku, je dôležité umývať sa v nie príliš horúcej vode a krátko. Vyhnite sa častému umývaniu mydlom a radšej zvážte použitie jemného mydla s hydratačnými zložkami. Celkovú suchosť a podráždenie pokožky minimalizujte použitím hydratačného krému na vlhkú pokožku.

V konečnom dôsledku neexistuje jednoznačná odpoveď na to, ako často by sme sa mali sprchovať. Je dôležité zvážiť svoj typ pokožky, vlasy a potreby, aby sme našli optimálnu frekvenciu umývania, ktorá nám bude najlepšie vyhovovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *