Niečo sa deje! Akcie európskych bánk začali prudko klesať

financna kriza

Akcie európskych bánk na začiatku dnešného obchodovania prudko oslabili. Bankový index STOXX 600 po začiatku obchodovania strácal približne tri percentá a bol na najnižšej úrovni za posledné tri mesiace, okolo 11:00 SEČ však straty zmiernil na 1,6 %. Trhy neukľudnilo ani nedeľňajšie oznámenie, že švajčiarska banka UBS prevezme konkurenčnú Credit Suisse, ktorá má problémy. Zároveň akcie nemeckej Deutsche Bank stratili 3,2 %, britskej Standard Chartered 3,7 % a francúzskej BNP Paribas 2,8 %.

Najväčšia švajčiarska banka UBS prevezme svojho dlhoročného rivala Credit Suisse, ktorého problémy začali ohrozovať finančný systém, v rámci záchrannej operácie za približne tri miliardy frankov (CHF; takmer 73 miliárd korún). Banky to oznámili v nedeľu na spoločnej tlačovej konferencii s predstaviteľmi vlády, centrálnej banky a regulačných orgánov. UBS zaplatí za menšieho konkurenta svojimi akciami.

Obavy investorov však vyvolala správa, že dodatočné dlhopisy Credit Suisse prvého stupňa – alebo dlhopisy AT1 – v nominálnej hodnote 17 miliárd USD (približne 385 miliárd korún) budú ocenené nulou. To rozhnevalo niektorých ich držiteľov, ktorí si mysleli, že budú mať lepšiu ochranu ako akcionári.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Akcie samotnej Credit Suisse dnes ráno stratili viac ako 60 %. Akcie UBS odpisujú viac ako sedem percent.

Výpredaj bankových titulov oslabil aj paneurópsky index STOXX Europe 600. Ten dnes krátko pred 9:30 SEČ stratil necelé percento na 432,08 bodu, pričom už v piatok zaznamenal najväčší týždenný pokles v tomto roku. V priebehu dňa sa však európske akcie zotavili a posunuli sa do pozitívneho teritória, najmä vďaka akciám ťažobných spoločností.

Nemecké ministerstvo financií dnes privítalo záchranu švajčiarskej banky Credit Suisse. „Nemecký finančný systém je stabilný,“ ubezpečil úrad a dodal, že nemecké orgány dohľadu situáciu pozorne monitorujú.

„Budeme naďalej veľmi ostražití, pokiaľ ide o reakciu trhu,“ povedal francúzsky minister financií Bruno Le Maire pre televíziu BFM.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Idete v lete do Chorvátska? Tento mesiac tam radšej nechoďte

Na druhej strane švajčiarsky poslanec Roger Nordmann zo Sociálnodemokratickej strany dnes vyjadril obavy z dohody o prevzatí Credit Suisse spoločnosťou UBS. „Nová UBS predstavuje aj ďalšie obrovské riziko – bude mať aktíva vo výške viac ako 1 500 miliárd frankov a pre Švajčiarsko je jednoducho príliš veľká,“ povedal pre agentúru Reuters. Sociálni demokrati sú druhou najväčšou stranou vo švajčiarskom parlamente a vo vláde majú dvoch ministrov.

„Malo by byť jasné, že po viac ako týždni bankovej paniky a dvoch intervenciách organizovaných úradmi tento problém nezmizne. Naopak, stal sa globálnym,“ povedal podľa agentúry Reuters analytik Mike O’Rourke zo spoločnosti Jones Trading. „Správa, že UBS kupuje Credit Suisse, pravdepodobne problémy Credit Suisse ešte prehĺbi tým, že ich presunie do UBS,“ dodal.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *