Fritovací olej sa v stravovacích zariadeniach používa v obrovských množstvách, najmä v tých, ktoré sa špecializujú na vyprážané jedlá. Doma ho používame oveľa menej. V oboch prípadoch je však potrebné ho neskôr zlikvidovať. Tu je návod, čo robiť s použitým olejom.
Smažíme v ňom hranolky a mäso, ale nielen to. Je dôležité vedieť, čo s olejom potom robiť. Vyliaty do potrubia môže viesť k značným škodám. Navrhujeme, ako ho zlikvidovať.
Čo robiť s použitým olejom?
Repkový a slnečnicový olej sú najobľúbenejšie fritovacie výrobky. Majú svoje stále miesto takmer v každej domácnosti. Tuk je užitočný na prípravu mnohých jedál. Mimoriadne veľké množstvo ho používame na prípravu šišiek na Tučný štvrtok, pečeného hovädzieho mäsa alebo hranolčekov.
Hoci vyprážané jedlá nie sú zdravé, majú veľa priaznivcov. Niektorí ľudia aspoň raz týždenne pripravujú jedlá na panvici, ktoré sú obohatené o dostatočné množstvo tuku. Vedľajším účinkom takéhoto varenia je použitý olej, ktorý sa potom musí zlikvidovať. To je už problematické. Mnohí ľudia inštinktívne vylievajú tuk po vychladnutí do umývadla alebo toalety.
To je obrovská chyba, ktorá môže poškodiť potrubia a jednoducho ich upchať. Preto sa tejto metóde radšej vyhnite! Čo by ste teda mali robiť? Najlepšie je preliať zimný olej do nádoby alebo pohára a potom ho vyhodiť do odpadu! Buďte opatrní – dajte ho do koša na zmiešaný odpad! Nikdy nevyhadzujte olej do koša na bioodpad alebo sklo!
Ako likvidujú olej prevádzkovatelia stravovacích zariadení?
Je to oveľa jednoduchšie, keď likvidujete malé množstvo tuku. Horšie je to, keď sa nahromadí veľké množstvo oleja, v prípade stravovacích zariadení. Každé z nich je povinné likvidovať kuchynský olej vhodným spôsobom.
Majitelia majú k dispozícii spoločnosti, ktoré prídu a tuk odvezú a recyklujú v súlade s predpismi. Vybrané spoločnosti tiež dodávajú čerstvý fritovací olej do reštaurácií a barov. Mnohé z nich prevádzkujú predplatné pre priestory, takže nepreplácajú jednu službu, ale uzatvárajú konkrétne zmluvy.