Nový variant koronavírusu s názvom nimbus sa už rozšíril aj do Maďarska. Hoci v uplynulých mesiacoch spôsobil mierny nárast vírusu v odpadových vodách, odborníci zatiaľ nevidia dôvod na paniku.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozorňuje, že nejde o variant s ťažším priebehom, no monitorovanie naďalej pokračuje.
Variant nimbus sa už šíri aj v strednej Európe
Nový kmeň koronavírusu, známy ako nimbus, ktorý sa predtým objavil v Ázii, Spojených štátoch a niektorých krajinách Európy, bol potvrdený už aj v Maďarsku. O jeho výskyte informovalo maďarské Národné centrum pre verejné zdravie a farmáciu (NNGYK) v oficiálnom vyhlásení pre agentúru MTI.
Podľa vyjadrenia centra bol nimbus pravdepodobne príčinou mierneho nárastu koncentrácie vírusových častíc zaznamenaného v odpadových vodách počas posledných dvoch mesiacov. Napriek tomu odborníci zdôrazňujú, že vírus sa v krajine naďalej šíri na nízkej úrovni a aktuálne neexistujú známky blížiacej sa rozsiahlej epidémie.
Symptómy sú podobné bežnému prechladnutiu
Koronavírusový variant nimbus patrí medzi tzv. monitorované varianty. Svetová zdravotnícka organizácia ho síce pozorne sleduje, no v súčasnosti nevidí dôvod na zmenu stupňa varovania. Priebeh ochorenia je podľa odborníkov mierny a často pripomína klasickú virózu.
Medzi najčastejšie príznaky patria:
- kašeľ
- bolesť hrdla
- upchatý nos
- bolesť hlavy
- únava
V niektorých prípadoch sa môže objaviť aj horúčka či tráviace problémy ako hnačka alebo vracanie, no tieto symptómy sú menej časté.
Očkovanie stále chráni pred vážnym priebehom
Dobrou správou je, že predchádzajúce vakcíny proti COVID-19 zostávajú účinné aj proti novému variantu nimbus. Odborníci z NNGYK ubezpečujú verejnosť, že očkovaní jedinci sú stále chránení pred závažnejším priebehom ochorenia.
„Predchádzajúce očkovania naďalej poskytujú ochranu pred vážnymi ochoreniami,“ uvádza NNGYK vo svojom stanovisku.
Situáciu sledujú aj ďalšie krajiny
Vývoj situácie s variantom nimbus pozorne sledujú aj ostatné štáty. Hoci zatiaľ neexistujú správy o dramatickom náraste hospitalizácií, monitorovanie výskytu vírusu v odpadových vodách sa ukazuje ako cenný nástroj včasného varovania pred možnými ohniskami nákazy.