Spojené štáty a Slovensko smerujú k historickej dohode o výstavbe novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Projekt v hodnote 13 až 15 miliárd eur sa má realizovať bez verejného tendra, čo pobúrilo opozíciu aj odbornú verejnosť.

Slovensko sa pripravuje na výstavbu ďalšej jadrovej elektrárne, ktorá má vyrásť v Jaslovských Bohuniciach. Za projektom s odhadovanou hodnotou až 15 miliárd eur stojí americká spoločnosť Westinghouse, pričom ide o jednu z najväčších investícií v histórii krajiny. Na rozdiel od predošlých projektov však vláda Roberta Fica plánuje túto výstavbu realizovať bez verejnej súťaže, čo vyvolalo ostrú kritiku zo strany opozície.
Čaká sa už len na Spojené štáty
Ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas) v diskusnej relácii televízie TA3 uviedla, že Slovensko je pripravené uzavrieť medzivládnu dohodu s USA. „Čakáme len na posledné stanovisko Spojených štátov amerických,“ potvrdila.
Denník N pripomenul, že ešte v minulom roku sa rátalo s tým, že elektráreň by mohli postaviť kórejské spoločnosti. Premiér Robert Fico vtedy viedol rokovania v Soule. Situácia sa však v máji zmenila – Fico už jednal s americkými predstaviteľmi. Vyjadril sa jasne:
„Povedal som americkým kolegom, že pre mňa je najdrahšia atómová elektráreň tá, ktorá nie je postavená. Atómová elektráreň je mašina na peniaze,“ uviedol predseda vlády.
Kritika: Žiadny tender, žiadna odborná debata
Jedným z najspornejších aspektov celého projektu je absencia výberového konania. Ministerka Saková potvrdila, že vláda neplánuje vyhlásiť verejnú súťaž na dodávateľa. Tento krok ostro kritizuje opozícia i viacerí odborníci.
Progresívne Slovensko (PS) varuje pred nedostatkom transparentnosti a pripomína, že rozhodnutia tohto rozsahu si vyžadujú demokratickú kontrolu.
„Odmietajú vysvetľovať kroky, ktoré stoja Slovensko miliardy eur, v parlamentnom pléne, na výboroch alebo aj verejnosti na tlačových konferenciách,“ uviedlo hnutie.
Rovnako Sloboda a Solidarita (SaS) označila za škandál, že parlament nemá žiadne informácie o investícii, ktorá sa môže natiahnuť na niekoľko desaťročí.
„Táto investícia bude realizovaná minimálne 15 rokov a s prevádzkou sa počíta na 80 rokov,“ pripomenula SaS.
Do kritiky sa zapojilo aj Kresťanskodemokratické hnutie (KDH). Tvrdí, že vláda koná mimo pravidiel parlamentnej demokracie a zanedbáva národno-štátne záujmy.
„Slovensko si nemôže dovoliť ďalšiu zle nastavenú verejnú investíciu, ktorú budú splácať deti našich detí iba pre prospechárstvo úzkej skupiny ľudí,“ upozornilo hnutie.
Nový energetický megaprojekt bez verejnosti?
Zatiaľ čo vláda obhajuje projekt ako strategickú investíciu do energetickej bezpečnosti, opozícia a odborníci volajú po väčšej transparentnosti, otvorenej diskusii a verejnej kontrole. Zostáva otázne, či rozhodnutie o výstavbe elektrárne bez verejného tendra a bez zapojenia parlamentu neoslabí dôveru v správu verejných financií.