Paradajky nedozrievajú a sú stále zelené? Musíte vedieť, ako sa o ne postarať

paradajky
Pomôž nám rásť – zdieľaj aspoň jeden článok, veľmi nám tým pomôžeš. Ďakujeme!

Máte na záhrade ešte stále zelené paradajky a obávate sa, že nestihnú dozrieť? Nezúfajte – niekoľko jednoduchých záhradníckych zásahov dokáže rast urýchliť a zabezpečiť bohatú a chutnú úrodu. Prezradíme vám, čo naozaj funguje.

paradajky

Záver júla je pre pestovateľov paradajok kľúčovým obdobím. Mnohí už netrpezlivo očakávajú prvú veľkú úrodu, no niekedy plody akoby „zamrzli“ v raste – zostávajú zelené, tvrdé a nevyvíjajú sa. V takejto situácii netreba čakať, ale konať. Ak paradajkám doprajete správnu starostlivosť, môžete výrazne ovplyvniť ich dozrievanie a získať krásne červené plody ešte pred koncom sezóny.

Ohnutie hlavného výhonku môže urýchliť zrenie

Jednou z osvedčených metód, ako pomôcť paradajkám dozrieť, je jemné ohnutie výhonku nad posledným strapcom plodov. Tento úkon – známy aj ako lámanie výhonku – nasmeruje energiu rastliny do dozrievania už vytvorených paradajok namiesto ďalšieho rastu.

Dôležité: Ohnutie robte opatrne, aby ste nepoškodili stonku ani plody. Nejde o zlomenie, len o jemné narušenie smeru rastu.

Zredukujte listy – paradajkám doprajete svetlo a vzduch

Veľké množstvo listov, najmä pod plodmi, môže znižovať prísun slnečného žiarenia. Odstránením spodných listov podporíte lepšie vetranie rastliny a urýchlite proces zrenia. Zároveň tým znížite riziko plesňových ochorení, ktoré v teplom a vlhkom počasí ľahko napádajú husto olistené rastliny.

Pozor na hnojenie – dusík brzdí úrodu

V letnom období by ste mali znížiť obsah dusíka v hnojivách. Tento prvok podporuje rast listov a stoniek, nie však dozrievanie plodov. Uprednostnite hnojivá s obsahom draslíka a fosforu, ktoré podporujú tvorbu farbív (ako je lykopén) a zlepšujú chuť paradajok. Výsledkom budú sýtočervené, sladké a aromatické plody.

Počasie nezmeníte, ale polievanie máte vo vlastných rukách

Aj keď počasie patrí medzi faktory, ktoré ovplyvniť nemožno, záhradkári môžu výrazne ovplyvniť zálievku a pôdne podmienky. Príliš veľa vody alebo naopak dlhé obdobie sucha môže rastliny vystaviť stresu, čo spomalí rast aj dozrievanie paradajok. Dôležité je udržiavať rovnomernú vlhkosť pôdy a zabrániť premokreniu koreňov.

Prečo sú paradajky na prelome júla a augusta ešte zelené?

Hoci sa väčšina odrôd zberá práve koncom júla a začiatkom augusta, každá sezóna je iná. Ak vaše paradajky meškajú, príčinu hľadajte najprv v podmienkach pestovania. Nadbytok dusíka, nedostatok slnka, nesprávne hnojenie, nevhodné podložie alebo nepravidelné zavlažovanie – to všetko môže spôsobiť oneskorené dozrievanie. Dobrou správou je, že väčšinu týchto faktorov viete ovplyvniť.


Pomôž nám rásť – zdieľaj aspoň jeden článok, veľmi nám tým pomôžeš. Ďakujeme!

Volám sa Renáta Regina, mám 56 rokov a celý život som verná jednoduchosti, poctivej práci a radosti z maličkostí. Vyštudovala som obchodnú akadémiu v Banskej Bystrici, no môj každodenný život je už roky spätý so záhradou, zvieratami a domácnosťou. Venujem sa malej farme, kde mám ovce, kozy, sliepky, jednu kravičku a prasiatko. Každý deň trávim v pohybe – v záhrade, pri starostlivosti o zvieratá alebo pri varení a pečení, čo je moja veľká vášeň. Varenie z domácich surovín, pečenie klasických koláčov či vymýšľanie nových receptov ma nesmierne napĺňa. Aj keď sú dni často plné práce, večer si vždy nájdem čas na písanie článkov, v ktorých sa snažím zdieľať rady, tipy a skúsenosti, ktoré by mohli pomôcť aj iným – či už ide o domácnosť, záhradu alebo tradičné recepty. Verím, že v jednoduchosti je krása a že každá žena (a nielen žena) si zaslúži inšpiráciu, ktorá jej spríjemní bežný deň.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *