Plyn z Ukrajiny na Slovensko nepôjde bez súhlasu Ruska

plyn rusko ukrajina tranzit slovensko
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Ukrajina aktuálne uvažuje nad obnovou tranzitu zemného plynu cez svoje územie, no tentoraz s jasnou podmienkou – nebude to ruský plyn, ale azerbajdžanský. Tento krok by mohol predstavovať dôležitý posun nielen pre Slovensko, ale aj pre celú Európu.

Ide o ojedinelý prípad, keď vládna koalícia a opozícia na Slovensku nachádzajú spoločnú reč. Zásluhy za tento potenciálny úspech si však nárokujú obe strany politického spektra. Informujú o tom tvnoviny.sk

Ukrajina otvára dvere

Necelé štyri týždne po zastavení tranzitu plynu do Európy priniesol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zásadnú zmenu postoja. „Môžeme použiť našu infraštruktúru, ak krajiny v Európe potrebujú zemný plyn. Ale nie ruský zemný plyn,“ vyhlásil Zelenskyj počas verejného vystúpenia. Tento návrh by mohol zmeniť energetickú situáciu na Slovensku, ktoré by mohlo opäť dovážať plyn zo smeru východ-západ. Okrem zabezpečenia vlastnej spotreby by mohlo Slovensko pokračovať v preprave plynu ďalej do Európy prostredníctvom spoločnosti Eustream.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Medveď páchal škody v ďalšom slovenskom meste. Priamo pri škôlke

Kto si pripisuje zásluhy?

Téma tranzitu azerbajdžanského plynu sa okamžite stala politickou otázkou na domácej scéne. Minister životného prostredia a vicepremiér Tomáš Taraba (SNS) tvrdí, že tento výsledok dosiahol počas rokovaní v Azerbajdžane.

Opozičný líder Michal Šimečka (PS) má však iný pohľad. „Presne o tom som s prezidentom Zelenským hovoril pred týždňom v Kyjeve, a tieto dvere sa nám podarilo znovu pootvoriť po tom, čo ich premiér Fico svojimi vulgárnymi útokmi zabuchol,“ vyhlásil Šimečka. Spor o zásluhy tak odhaľuje napätie medzi koalíciou a opozíciou aj pri téme, kde by mohla prevážiť spoločná vízia.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Žena na Slovensku si vybrala 1200€. Banka jej strhla 2400€

Alternatívy nie sú lacné

Slovensko v súčasnosti pokrýva svoju spotrebu plynu z viacerých zdrojov. Hlavným z nich sú strategické zásoby a dovoz cez južnú trasu cez Maďarsko. Alternatívne riešenia, ako nákup skvapalneného plynu (LNG) z USA alebo západnej Európy či dovoz plynu zo Severného mora cez Nemecko, však zostávajú finančne náročnejšie.

Preprava azerbajdžanského plynu cez Ukrajinu by však nebola bezproblémová. Plyn by musel prejsť cez 900 kilometrov plynovodu vedúceho cez južné Rusko, čo by vyžadovalo súhlas Moskvy. Tento geopolitický aspekt zostáva dôležitým faktorom, ktorý môže zásadne ovplyvniť realizáciu celého plánu.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Zmiešajte tieto bylinky a položte tam, kde nechcete aby chodili mravce

Postoj Maďarska

Odstávka ukrajinských plynovodov a tlak na alternatívne riešenia prinášajú komplikácie aj v európskom politickom kontexte. Maďarský premiér Viktor Orbán využíva túto situáciu na blokovanie finančnej pomoci Ukrajine, čím priamo zasahuje do energetických rokovaní.

V skratke

  • Ukrajina navrhuje obnovu tranzitu plynu cez svoje územie, no s podmienkou, že pôjde o azerbajdžanský plyn.
  • Slovensko by mohlo obnoviť dovoz plynu z východu a profitovať z jeho prepravy ďalej do Európy.
  • Spor o zásluhy si nárokujú slovenské vládne aj opozičné strany.
  • Alternatívne zdroje plynu sú finančne náročné, pričom plán tranzitu závisí od súhlasu Ruska.
  • Maďarský premiér Orbán blokuje európsku pomoc Ukrajine, čím komplikuje energetickú situáciu v regióne.

Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *