Po zemetrasení v Mexiku sa našiel mimoriadne zvláštny objav

mexiko hadia hlava zemetrasenie

Archeológovia urobili počas minuloročného zemetrasenia mimoriadny objav: pod právnickou fakultou v Mexico City objavili obrovskú farebnú hadiu hlavu z Aztéckej ríše, uvádza sa vo vyhlásení Národného inštitútu antropológie a histórie Mexika (INAH).

Obrovská hadia hlava je podľa INAH dlhá 1,80 metra, široká 85 centimetrov, vysoká 1 meter a váži približne 1,2 tony. V spoločnom vyhlásení archeológovia odhadujú vek sochy na viac ako 500 rokov.

Podľa INAH sa socha dostala na svetlo sveta počas zemetrasenia v Mexico City 19. septembra minulého roka. Seizmická udalosť spôsobila poškodenie a zmeny na zemskom povrchu, ktoré odhalili hadiu hlavu pod budovou Národnej autonómnej univerzity.

Veľkou zvláštnosťou masívnej hadej hlavy je, že tá istá zmes bahna a vody, ktorá pokrývala sochu viac ako pol tisícročia, dokázala zachovať aj štuky a stopy okrovej, červenej, modrej, čiernej a bielej farby, vysvetľuje INAH vo vyhlásení. Hlava hada je preto vo výbornom stave zachovania.

Po náleze bola zriadená komora s vlhkosťou, v ktorej podľa INAH od septembra minulého roka prebiehajú práce na farebnej konzervácii hadej hlavy a budú pokračovať až do začiatku roka 2024.

„Je to uzavretá miestnosť vystlaná plastovou fóliou a vybavená rôznymi meracími prístrojmi, aby bolo možné kedykoľvek odčítať a kontrolovať relatívnu vlhkosť tohto starobylého vyobrazenia užovky,“ vysvetľuje Barajas Rocha v článku, ktorý uverejnil Národný ústav antropológie a histórie Mexika. Práve on vedie práce na konzervácii maľby.

Hadia hlava tak bude postupne strácať vlhkosť, ktorá sa v štruktúrach sochy nahromadila počas storočí. „Ak sa totiž tento proces urýchli, môže viesť k strate farby a dokonca k prasklinám alebo kryštalizácii solí v kameni,“ hovorí odborník a zdôrazňuje potrebu špeciálnych opatrení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *