Tieto drobné žlté slivky nájdete pri cestách, na sídliskách aj v záhradkárskych oblastiach. Napriek ich výnimočnej chuti a zdravotným benefitom sa o ne Slováci takmer nezaujímajú.
Pritom ide o ovocie, ktoré si zaslúži pozornosť – nielen v kuchyni, ale aj v rámci udržateľného prístupu k stravovaniu.
Mirabelky: ovocie so zlou povesťou
Mirabelky sa dostali do širšieho povedomia pred niekoľkými rokmi, keď ich jeden politik v Česku spomenul ako súčasť „krízovej stravy“. Spolu so šťaveľom sa stali symbolom núdze a chudoby. Táto nálepka im však výrazne poškodila povesť – neoprávnene.
V skutočnosti ide o jedno z najbežnejších divo rastúcich ovocí v našich mestách. Kým na huby či čučoriedky chodíme radi, po mestských ovocných stromoch málokto čo len pozrie. A to je škoda – mirabelky sú výživné, chutné a dostupné každému.
Drobná slivka s bohatým vnútrom
Zrelé mirabelky menia farbu zo svetložltej na sýtu oranžovú, niekedy až s červeným líčkom. Ich chuť je svieža, ovocná, s jemnou kyslosťou a typickou trpkosťou. Táto kombinácia ich robí nezameniteľnými.
Po nutričnej stránke sú doslova nabité hodnotnými látkami. Obsahujú beta-karotén (provitamín A), ktorý podporuje zdravie očí, pokožky aj vlasov. Okrem toho sú bohaté na vlákninu, železo, vápnik, horčík a fosfor.
Silné antioxidanty a pektíny podporujúce trávenie
Okrem vitamínov a minerálov sú mirabelky zdrojom polyfenolov – antioxidantov, ktoré spomaľujú starnutie buniek a zmierňujú zápalové procesy v tele. Práve chronický zápal sa často skrýva za civilizačnými ochoreniami, a preto je jeho potláčanie dôležité pre celkové zdravie.
Nezanedbateľné sú aj pektíny, ktoré podporujú zdravé trávenie a črevnú mikroflóru. Zároveň ide o prirodzené želírovacie látky, takže mirabelky sú ideálne na prípravu domácich zaváranín.
Mirabelky v kuchyni: tradičné aj moderné spracovanie
Na spracovanie mirabeliek nepotrebujete špeciálne vybavenie. Stačí ich odkôstkovať a podusiť s cukrom – výsledkom bude svieži domáci lekvár. Zaujímavou alternatívou je aj chutney – pikantno-sladká omáčka k mäsu, do ktorej môžete pridať čili, škoricu a jemne nasekanú cibuľu.
Vo Francúzsku z mirabeliek vyrábajú sirupy či likéry, kde sa kyslosť ovocia vyvažuje sladkosťou cukru. Ak však preferujete prirodzene kyslé chute, skúste nesladené ovocné pyré – skvelo chutí napríklad s palacinkami a osladenou šľahačkou.
Prečo by sme mali mirabelky znovu objaviť?
Mirabelky sú sezónne, lokálne a ekologické ovocie. Rastú bez chemických postrekov a bez potreby dovozu z ďaleka. Ich zber nezaťažuje prírodu, a navyše je zadarmo. V čase, keď čoraz viac ľudí hľadá udržateľné alternatívy, dávajú mirabelky zmysel – aj ekonomický, aj ekologický.
Navyše, zber môže byť aj príjemným letným programom – najmä ak do neho zapojíte celú rodinu.