Výrobcovia hovoria o kríze a spotrebitelia sa s obavami pozerajú na pulty obchodov. Tento obľúbený nápoj, ktorý Slováci jednoducho zbožňujú, môže čoskoro zmiznúť z pultov. Dôvodom sú extrémne poveternostné podmienky a choroby stromov. Mohol by sa džús, ktorý dnes stojí pár eur, čoskoro stať luxusom?
Výrobcovia pomarančového džúsu čelia vážnej kríze. Zásoby pomarančov totiž klesajú v Brazílii a na Floride, teda v oblastiach, ktoré sú kľúčovými hráčmi na trhu s týmto nápojom, uvádza Business Insider. Všetko kvôli chorobám citrusových stromov a zlým poveternostným podmienkam.
To prinútilo výrobcov horúčkovito hľadať ovocné náhrady. A milovníkov podobného nápoja to priviedlo do stavu napätého očakávania.
Zmizne pomarančový džús z pultov obchodov? Úzkosť medzi výrobcami
Zo správy organizácií Fundecitrus a CitrusBR vyplýva, že na brazílskych pomarančových plantážach sa urodilo najmenej úrody za posledné desaťročia. „Ak sa táto prognóza produkcie naplní, pôjde o druhú najmenšiu úrodu od rokov 1988 – 1989,“ – uvádza sa v správe. Alarm v radoch výrobcov pomarančového džúsu preto svieti silne na červeno.
Odvetvie totiž „nikdy nezažilo nič podobné, dokonca ani počas veľkých mrazov a hurikánov“. – zdôraznil Kees Cools, prezident Medzinárodnej asociácie pre ovocné a zeleninové šťavy, ktorého citoval portál Business Insider. V hlavných brazílskych producentských štátoch Sao Paulo a Minas Gerais sa tento rok zozbiera približne 214 miliónov škatúľ pomarančov, z ktorých každá váži 40,8 kg. Podľa agentúry Reuters to v porovnaní s minulým rokom predstavuje pokles až o 24 %.
Výrobcovia preto hľadajú alternatívy. Uvažujú o možnosti zmrazenia zásob a hľadajú aj možné náhrady. Jedným z potenciálnych kandidátov, ktorý by mohol nahradiť pomaranče, sú mandarínky. Ukazuje sa, že sú odolnejšie voči nepriaznivým poveternostným podmienkam. To je však len zdanlivo jednoduché.
Výrobcovia pomarančovej šťavy v kríze. Pôjdu ceny hore?
Podobné zmeny predstavujú pre výrobcov značnú výzvu. Zmena ovocnej základne na výrobu džúsov by si totiž v prvom rade vyžadovala legislatívne zmeny noriem Codex Alimentarius, čo je komplikovaný a predovšetkým zdĺhavý proces.
V súvislosti s podobnou krízou nie sú dobré správy ani pre spotrebiteľov. Spotrebitelia čelia zvyšovaniu cien. Prvé dôsledky slabej úrody už možno pozorovať v Spojenom kráľovstve, kde podľa denníka Daily Mail ceny džúsov v supermarketoch vzrástli o 34 %. Navyše veľkoobchodné ceny podobných nápojov sú v súčasnosti dvojnásobné v porovnaní s prvým polrokom 2023. A vzhľadom na krízu by sa mohli ešte zvýšiť.