Slovák pri Seredi natočil na poli tornádo? Video zachytáva zaujímavý úkaz

tornado slovensko
Pomôž nám rásť – zdieľaj aspoň jeden článok, veľmi nám tým pomôžeš. Ďakujeme!

Vo štvrtok popoludní sa nad horiacim poľom pri obci Pata vytvoril vysoký rotujúci stĺpec dymu a popola, ktorý mnohých zaskočil svojím výzorom (zdroj foto/video: Rastislav Řeháček)

tornado slovensko

Hoci pripomínal tornádo, išlo o požiarny vír – nebezpečný, no pomerne častý jav pri poľných požiaroch. Meteorológovia z iMeteo upozorňujú, že nejde o extrémne vzácny úkaz, no môže spôsobiť rozšírenie ohňa a ohroziť zasahujúcich hasičov.

Vizuálne ako tornádo, v skutočnosti dielo ohňa

Nezvyčajný výjav nad poľom pri obci Pata zachytil vo štvrtok čitateľ, ktorý si všimol vysoký, rotujúci stĺpec dymu a popola pripomínajúci tornádo. Tento asi 30 až 40 metrov vysoký „čierny komín“ sa pohyboval po poli a pôsobil ako hrozivý vír – no v skutočnosti nešlo o meteorologické tornádo, ale o tzv. požiarny vír.

Svedkovia opisovali, ako sa stĺpec dymu pomaly presúval a následne rozpadol. Aj napriek krátkemu trvaniu pôsobil celý jav veľmi dramaticky.

Čo je požiarny vír a ako vzniká?

Požiarny vír (v odbornej terminológii fire whirl) vzniká pri intenzívnom ohni, keď horúci vzduch prudko stúpa a okolitý chladnejší vzduch je do neho nasávaný. Ak sa do toho pridá mierna rotácia vetra alebo nerovnosti terénu, vytvorí sa rotujúci stĺpec dymu, popola a niekedy aj plameňov.

Na rozdiel od tornáda nie je tento jav viazaný na búrkové oblaky. Nevyžaduje atmosférickú nestabilitu či supercelu – jeho pohon spočíva výlučne v intenzívnom teple požiaru.

Nejde o „firenado“, varujú odborníci

Aj keď médiá niekedy senzáciou označujú takéto javy ako „firenado“, ide často o zjednodušenie. Skutočné ohňové tornádo je extrémne vzácne – vzniká pri silných búrkach, keď tornádo prejde priamo cez ohnisko a nasáva plamene. To, čo sa objavilo pri Pate, je klasický požiarny vír.

Meteorológovia upozorňujú, že tieto víry sa môžu správať nevyspytateľne – meniť smer, rozfúkavať žeravé časti a nečakane šíriť požiar. Hasičom môžu spôsobiť nebezpečné turbulencie a riziko rozšírenia ohňa na nové miesta.

Nebezpečný sprievodný jav požiarov

Požiarne víry sú známe predovšetkým z rozsiahlych požiarov v prírode – lesy, strniská či suché polia. Môžu sa objaviť kdekoľvek, kde horí rozsiahle množstvo vegetácie a sú prítomné vhodné veterné podmienky.

Aj keď nejde o bežný každodenný úkaz, odborníci upozorňujú, že pri klimatických zmenách a častejších suchách môžu tieto javy pribúdať. Ich náhle vzplanutie a rýchly pohyb zvyšujú riziko pre okolie i záchranné zložky.


Pomôž nám rásť – zdieľaj aspoň jeden článok, veľmi nám tým pomôžeš. Ďakujeme!

Volám sa Mgr. Kamil Selecký a študoval som históriu na Fakulte humanitných vied v Banskej Bystrici. Písaniu sa venujem amatérsky od roku 2018, no za ten čas som si našiel vlastný štýl a publikum, ktorému ponúkam najmä praktické rady pre bežných ľudí – od záhradkárskych tipov, cez triky do domácnosti, až po zdravé a jednoduché recepty. Verím, že aj malé zlepšenia v každodennom živote môžu priniesť veľký rozdiel. Okrem písania pracujem ako grafik a marketér na voľnej nohe. Marketingu som sa venoval aj počas zamestnaní pre viaceré firmy, no dnes ma napĺňa sloboda kreativity a vlastné projekty, vrátane práce na sociálnych sieťach. Vo voľnom čase si rád zahrám amatérsky futbal, pracujem v záhrade alebo skúšam niečo nové, čo by mohlo zaujať aj mojich čitateľov. Píšem pre ľudí, ako som ja – zvedavých, praktických a s chuťou objavovať jednoduché, no užitočné riešenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *