V novej štúdii, ktorej sa zúčastnilo 21 párov dvojčiat, jedno z dvojčiat dodržiavalo vegánsku stravu, zatiaľ čo druhé dvojča nijako neobmedzovalo príjem potravy. Experiment trval osem týždňov a ukázal, že vegánska strava môže krátkodobo spomaliť proces starnutia a znížiť biologický vek.
Každý človek má určitý chronologický vek, ktorý sa vypočítava z dátumu narodenia. Existuje aj biologický vek, ktorý sa určuje na základe starnutia telesných funkcií. Tento vek odráža zdravotný stav buniek a tkanív človeka a môže byť ovplyvnený chorobami, životným štýlom, faktormi životného prostredia a ďalšími faktormi.
Výskum dvojčiat
V novej práci sa vedci zaoberali vplyvom prechodu na vegánsku stravu. Do štúdie pozvali 21 párov jednovaječných dvojčiat. Vzorku tvorilo 77 % žien a účastníci mali priemerný vek 40 rokov. Vedci chceli zistiť, k akým zmenám dochádza, keď jeden z nich dodržiava vegánsku stravu a strava druhého obsahuje každý deň všetko vrátane mäsa, vajec a mliečnych výrobkov.
Experiment trval dva mesiace. Prvé štyri týždne účastníci jedli jedlá, ktoré im boli špeciálne pripravené, a ďalšie týždne si ich pripravovali sami po absolvovaní krátkych kurzov varenia.
Výsledky štúdie naznačujú, že niekoľkomesačné dodržiavanie vegánskej stravy môže spomaliť proces starnutia a znížiť biologický vek. Autori však zdôrazňujú, že výsledky, ktoré sa objavili v časopise BMC Medicine, treba brať s rezervou, a to aj kvôli obmedzeniam v spôsobe realizácie štúdie.
Vegánska strava verzus procesy starnutia
Autori štúdie skúmali zmeny v úrovni metylácie DNA dvojčiat. Proces metylácie DNA vedie k zmenám aktivity určitých génov bez toho, aby sa zmenila pôvodná sekvencia DNA. Práve úrovne metylácie DNA používajú vedci na určenie zdravia buniek a tkanív u ľudí. Jej vzorce sa v priebehu života menia a postupujú s biologickým vekom človeka, ktorý môže byť vyšší alebo nižší ako vek meraný v prežitých rokoch. Vo všeobecnosti sa zvýšená metylácia DNA považuje za marker postupujúceho starnutia.
Metyláciu DNA možno analyzovať odberom vzoriek krvi – preto boli účastníkom experimentu odobraté na začiatku, vo štvrtom a ôsmom týždni štúdie. Následne sa porovnali, aby sa zistilo, či a ako zmena stravy ovplyvnila organizmus účastníkov. Vedci použili hladiny metylácie DNA na odvodenie biologického veku účastníkov.
Zaujímavé je, že výskumníci pozorovali zníženie odhadu biologického veku u účastníkov, ktorí dodržiavali vegánsku stravu, ale nie u tých, ktorí jedli všetko. U tých, ktorí prešli na vegánsku stravu, zaznamenali aj zníženie markerov starnutia srdca, pečene a zápalových a metabolických systémov.
Obmedzenia štúdie
Autori však zdôrazňujú, že nie je jasné, do akej miery možno pozorované rozdiely medzi účastníkmi pripísať strave. Účastníci, ktorí dodržiavali vegánsku diétu, schudli v priemere o dva kilogramy viac ako ich všežraví súrodenci, pretože prijali menej kalórií. Vedci uvádzajú, že tieto rozdiely v úbytku hmotnosti mohli prispieť k pozorovaným rozdielom v epigenetickom veku medzi oboma skupinami. Iné štúdie ukázali, že obmedzenie kalórií spomaľuje starnutie u myší a opíc.
Hoci je zaujímavé pozorovať zníženie biologického veku po takom krátkom čase, dĺžka štúdie tiež znamená, že sa nebrali do úvahy dlhodobé účinky zmien v stravovaní.
–Ak sa vegánska strava nedopĺňa vitamínom B12, vzniká nedostatok vitamínu B12, ktorý spôsobuje chronické a často zákerné poškodenie nervového systému, povedal Tom Sanders, emeritný profesor výživy a dietetiky na King’s College London. – Dlhodobé pozorovania vegánov tiež ukazujú nepriaznivý vplyv tejto stravy na hustotu kostí, čo je pravdepodobne spôsobené veľmi nízkym príjmom vápnika a bielkovín.Hoci pozorovacie štúdie naznačujú, že vegánska strava môže mať priaznivý vplyv na zdravie ľudí v strednom veku (napríklad nižšie riziko kardiovaskulárnych ochorení a cukrovky 2. typu), neplatí to pre starších vegánov, u ktorých je zrejme vyššie riziko úbytku svalovej hmoty, nízkej hustoty kostí a neurologických porúch, ktoré majú významný vplyv na kvalitu života, dodal.
Autori článku poukazujú na to, že je potrebný ďalší výskum, aby sa zistila súvislosť medzi zložením stravy, hmotnosťou a procesmi starnutia.