Snívate o červených paradajkách, ktoré sú šťavnaté a pevné? Ich pestovanie je veľmi jednoduché, stačí použiť kondicionér na urýchlenie rastu. Koniec horúceho počasia sa blíži čoskoro, a to znamená, že plody nemusia prirodzene dozrievať na slnku. Budete im musieť trochu pomôcť.
Nič nás nepoteší viac ako večera s lahodnou červenou paradajkou, ktorá pochádza z našej záhrady. Niekedy plody na kríkoch dozrievajú nerovnomerne – zatiaľ čo niektoré sa červenajú, iné sa sotva kúpu v slnečnom svetle. Poradíme vám, ako si poradiť s neforemnými kúskami v zeleninovej záhrade. Stačí ich zaliať domácou zmesou.
Prečo paradajky nečervenajú?
Za to, že vaša zelenina nechce sčervenať, môže zlá starostlivosť o rastliny. Dôvodov môže byť veľa: nedostatočné slnečné svetlo, sterilná pôda alebo nedostatok vlahy. Skôr ako sa uchýlite k odborným prostriedkom, skontrolujte, či majú vaše kríky základné podmienky na rast.
Možno zistíte, že častejšie zalievanie vyrieši celý problém a nebudete sa musieť starať o hnojenie. Čo však v prípade, ak sú podmienky takmer ideálne a problém vás napriek tomu trápi? Najlepšie bude, ak využijete staré domáce rady a pripravíte si domácu výživu na stimuláciu rastu rastliny.
Trik pre červené paradajky
Tento patent je vynálezom našich starých mám. Nemohli sa spoľahnúť na chemické prostriedky, ktoré sa v dnešnej dobe dajú zohnať prakticky na mieste. Spomínaný kondicionér má len dve zložky – vodu a kuchynské kvasnice. Na jeden liter teplej tekutiny treba rozdrviť a rozpustiť 10 g droždia. Takáto zmes sa odloží na hodinu a môžete vyraziť na lôžka. Kríky by mali dostať dávku posilňovača raz za niekoľko dní a plody sa začervenajú expresným tempom.
Ak chcete urobiť ďalší krok, v nasledujúcej sezóne môžete touto zmesou zalievať rastliny už od samotnej sadenice. Podporí to fantastický rast kríkov a už po niekoľkých týždňoch budete mať hotové plody. Túto informáciu sa oplatí uchovať na budúci rok, aby ste sa mohli zbaviť paradajok a sústrediť sa na inú zeleninu, ktorá sa pestuje ťažšie.