Suchá a ochabnutá pokožka je problém, ktorý sa síce zvyšuje s vekom, ale môže sa vyskytnúť u každého bez ohľadu na vek. Okrem iného súvisí s nedostatočnou hydratáciou, ktorá je kľúčom k udržaniu pokožky v dobrej kondícii. Pozrite si niekoľko spôsobov, ako si udržať pokožku dlhšie pevnú a krásnu.
Uniká vám voda cez pokožku ako cez sito? To je častá sťažnosť
Suchá pokožka vás môže účinne pripraviť o sebavedomie. Nielenže vyzerá nevzhľadne, ale môže byť aj príznakom rôznych ochorení, ako sú okrem iného atopická dermatitída, psoriáza, cukrovka, zlyhanie obličiek alebo ochorenie štítnej žľazy. Často je tiež dôsledkom nesprávnej starostlivosti.
Za suchú pokožku, ktorá je bežná po 60. roku života, sú zodpovedné predovšetkým lipidy (tuky) v rohovej vrstve, t. j. na povrchu kože. Nedostatok lipidov spôsobuje, že pokožka stráca schopnosť zadržiavať vlhkosť, v dôsledku čoho sa voda z pokožky jednoducho vyparuje. Môže k tomu dôjsť v dôsledku viacerých faktorov vrátane už spomínaných ochorení.
Príčiny suchej pokožky
K suchej pokožke môžu prispieť nielen choroby, ale aj mnohé ďalšie faktory. Medzi najdôležitejšie z nich patria:
- príliš suchý vzduch, príliš veľké teplo v zimnom období,
- hormonálne zmeny,
- nedostatočný pitný režim,
- nevhodné a príliš časté používanie silných umývacích prostriedkov,
- nevhodná starostlivosť o pokožku vrátane používania kozmetiky, ktorá nie je prispôsobená individuálnym potrebám pokožky a ktorá obsahuje detergenty,
- niektoré lieky,
- prirodzené procesy starnutia,
- časté používanie horúcich kúpeľov.
5 spôsobov, ako mať suchú pokožku. Správna starostlivosť je nevyhnutná!
Ak poznáte problém suchej pokožky a chcete s ním čo najrýchlejšie bojovať, musíte zabezpečiť, aby prestala „vydávať“ vlhkosť. Aby ste to dosiahli, vyskúšajte niekoľko spôsobov, ako obnoviť lipidovú vrstvu epidermy, aby sa voda neodparovala tak intenzívne.
- Správna starostlivosť – tá je základom pre obnovu hydrolipidickej vrstvy pokožky. Tá by mala byť založená nielen na dôkladnom každodennom odličovaní, ale aj na používaní vhodných kozmetických prípravkov. V prípade tváre by sme sa mali spoliehať na hydratačné produkty: séra, toniká a krémy. Dôležité je tiež, aby ste pri odstraňovaní make-upu netreli pleť silou, čo by ju mohlo ešte viac podráždiť, ale aby ste ju zmývali jemnými krúživými pohybmi.
- Mäkká voda – po kúpaní a umývaní je pokožka často suchá a „napnutá“. Môže to súvisieť s tvrdosťou vody – ak je voda príliš tvrdá, t. j. obsahuje vysokú koncentráciu prírodných minerálov, môže spôsobiť vysušenie pokožky. Preto sa odporúča skontrolovať tvrdosť vody a v prípade potreby investovať napríklad do špeciálneho zariadenia, ktoré z vody odfiltruje prebytočné zlúčeniny vápnika a horčíka. Tvár si môžete umývať aj vatovým tampónom namočeným v prevarenej, vychladnutej vode.
- Filtračné krémy – počas jarno-letného obdobia je nevyhnutné nezabudnúť používať filtračné krémy, ktoré chránia vašu pokožku pred škodlivými účinkami UV žiarenia. Tieto lúče sa významne podieľajú na zhoršovaní problémov so suchou pokožkou, urýchľujú proces starnutia a môžu dokonca viesť k rakovine.
- Pitie vody – zásobovanie tela dostatočným množstvom vody má zásadný význam nielen pre udržanie pokožky v dobrej kondícii, ale aj pre zdravie celého tela a vnútorných orgánov. Platí, že zdravý dospelý človek by mal denne vypiť aspoň 2 litre vody.
- Strava – to, čo jeme, má obrovský vplyv na celé telo vrátane vzhľadu pokožky. Ak máte problémy so suchou pokožkou, je vhodné obohatiť svoj jedálniček o klíčky (najmä ražné a pšeničné), ryby bohaté na omega 3 kyseliny (makrela, losos, treska, morské plody), tekvicové a slnečnicové semienka, tvrdé syry, ľanový olej a olivový olej.
redakcia Plénum.sk