Ak máte v aute klimatizáciu, robte pravidlo 5 minút. V aute bude zdravší vzduch

pexels ingo joseph 13781

Málokto si vie predstaviť cestovanie bez klimatizácie v aute. Najmä v lete. Ak sa chcete vyhnúť poruchám, dodržiavajte jedno jednoduché pravidlo. Pozrite si, ako správne používať klimatizáciu.

Keď už teplota prekročí 30 stp. C, nastúpiť do príjemne chladného auta je skutočná úľava. Niekedy si však s vami klimatizácia zahráva. To znamená, že klimatizáciu treba opraviť. Tomu sa dá predísť dodržiavaním tzv. 5-minútového pravidla.

Ako používať klimatizáciu v aute rozumne?

Väčšina automobilov, aj starších, je vybavená klimatizáciou. Umožňuje nám cestovať v pohodlí bez ohľadu na počasie vonku. Nanešťastie, klimatizácia je jednou z najčastejších súčastí auta, ktoré sa kazia. Pokiaľ sa nebudete držať jedného pravidla. Pravidlo 5 minút. Z čoho pozostáva?

Päť minút pred plánovaným príchodom do cieľa vypnite chladenie. Ventilácia môže zostať zapnutá. To dá chladiacemu zariadeniu šancu prispôsobiť sa prevládajúcej teplote a ventilátor „zachytí“ chlad a paru. Tým sa zníži vlhkosť v chladiacom systéme, čo zabráni rastu húb a plesní.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Pijete perlivé vody? Toto vám môžu urobiť so žalúdkom

Práve mikroorganizmy sú zodpovedné za ochorenia hrdla alebo prechladnutie. To však nie je jediná výhoda tejto metódy. Hneď po spustení klimatizácie sa na čelnom skle neobjaví nepríjemný zápach ani para, ktorá by vám dočasne bránila v jazde. Tento patent použite vždy, keď nastúpite do auta.

Zabúdate dezinfikovať klimatizáciu?

Ako sme už spomínali, znížením úrovne vlhkosti v klimatizácii sa organicky rozmnožujú plesne a huby. To však neznamená, že ich úplne odstráni. Ak ju chcete používať bez obáv o svoje zdravie, raz ročne dezinfikujte klimatizačné kanály.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Počítajte toľkoto sekúnd a zistíte, ako ďaleko je od vás búrka

Môžete si to nechať urobiť u mechanika alebo to urobiť sami. Ak sa rozhodnete pre druhú možnosť, budete sa musieť zásobiť dezinfekčnou penou. Môžete ju kúpiť v obchode s autopríslušenstvom alebo na čerpacej stanici. Súprava na dezinfekciu by mala okrem peny obsahovať aj dlhú hadičku, ktorá sa pripojí k pene a potom sa vloží do klimatizačného potrubia.

Táto metóda nie je bez nevýhod, pretože nemáme možnosť skontrolovať, ako ďaleko sme výrobok rozprestreli. Ak sa rozhodnete vykonať odfumovanie sami, urobte to na jar. Vtedy je ošetrenie najúčinnejšie, pretože prevládajúca teplota nie je priaznivá pre rast húb alebo plesní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *