Choroby a škodcovia ohrozujú úrodu uhoriek: Ako predísť plesniam, vírusom a škodcom

uhorky 3
Pomôž nám rásť – zdieľaj aspoň jeden článok, veľmi nám tým pomôžeš. Ďakujeme!

Uhorky patria medzi najobľúbenejšie plodiny slovenských záhradkárov. Hoci ich pestovanie býva pomerne jednoduché, čoraz častejšie sa stretávame s problémami v podobe plesňových chorôb, vírusových infekcií a škodcov. Ako uhorky chrániť a čo pomáha na najčastejšie problémy?

uhorky 3

Najčastejšie choroby uhoriek: Plesne ako najväčší nepriateľ

Najväčšou hrozbou pre uhorky pestované na Slovensku sú plesňové ochorenia.

Peronospóra uhoriek (nesprávne známa ako múčnatka nepravá) sa prejavuje žltými škvrnami na vrchnej strane listov. Na spodnej strane vzniká sivofialový povlak. Choroba sa rýchlo šíri v teplom a vlhkom počasí – najmä pri teplotách 15–22 °C.

Pravá múčnatka uhoriek sa rozpozná podľa bieleho múčneho povlaku na listoch. Vyskytuje sa najmä počas sucha a teplých dní. Napadnuté listy postupne žltnú, zasychajú a opadávajú, čo vedie k výrazne nižšej úrode.

Prevencia je základ: Ako uhorky ochrániť pred plesňami

Aby ste sa vyhli plesňovým ochoreniam, dodržiavajte tieto zásady:

  • Striedajte plodiny – uhorky nevysádzajte na rovnaké miesto skôr než po 3–4 rokoch.
  • Nezabúdajte na dostatočné rozstupy – ideálne 40–50 cm medzi rastlinami, aby mali dostatok vzduchu.
  • Zalievajte len ku koreňom, ideálne ráno – nikdy nie listy, najmä nie večer.
  • Odstráňte napadnuté časti pri prvých príznakoch a použite fungicídny postrek.

Bakteriálne a vírusové choroby: Neviditeľní nepriatelia

Bakteriálna hranatá škvrnitosť je častým problémom v slovenských podmienkach. Spôsobuje vodnaté, hranaté škvrny na listoch, ktoré neskôr zasychajú a vytvárajú dierky. Na plodoch vznikajú preliačeniny, ktoré môžu začať hniť.

Z vírusových infekcií sa najčastejšie vyskytuje uhorková mozaika. Typickými príznakmi sú nepravidelné svetlé a tmavozelené škvrny na listoch, deformované plody a slabý rast rastliny. Vírusy prenášajú najmä vošky alebo sa prenesú pri práci s rastlinami.

👉 Prevenciou je výber zdravých semien, ideálne morených, dezinfekcia záhradného náradia a boj proti prenášačom vírusov – predovšetkým voškám.

Prírodné postreky a domáce recepty, ktoré fungujú

Aj v slovenských záhradách sa osvedčili tieto prírodné prípravky:

  • Odvar z prasličky roľnej obsahuje kremík, ktorý spevňuje bunkové steny rastlín. Pripravíte ho tak, že 200 g sušenej prasličky povaríte v 10 l vody 30 minút, necháte vychladnúť, rozriedite v pomere 1:4 a raz týždenne nastriekate na listy.
  • Žihľavová jíchy (kvas z pŕhľavy dvojdomej) obsahuje dusík, draslík, železo a horčík. Môžete ju použiť ako hnojivo (1:10 s vodou) alebo neriedenú proti voškám.
  • Postrek z mlieka (1 diel mlieka na 9 dielov vody) vytvára ochranný povlak proti plesniam. Je účinný najmä proti múčnatke.

Najčastejší škodcovia uhoriek: Ako ich včas odhaliť a zlikvidovať

  • Prízdorky chmeľové (často zamieňané za roztoče) sajú šťavu z listov, ktoré následne žltnú a zasychajú. Typickým znakom je jemná pavučinka na rastline. Pomáha silný prúd vody alebo postrek neemovým olejom.
  • Vošky sa objavujú na vrcholoch výhonkov a spodnej strane listov. Okrem oslabovania rastlín prenášajú aj vírusy. Na ich výskyt upozorňuje lepkavá spad (medovica). Proti nim pomáha žihľavová jíchy alebo špeciálne prípravky z obchodu.
  • Kvetárka kapustová (smietka) kladie vajíčka k základni stoniek. Larvy sa zavŕtajú do rastlín, čo spôsobuje vädnutie. Prevenciou je posypanie pätky rastlín drevitým popolom alebo kremelinou (diatomit).

👉 Najlepšou obranou je pravidelné kontrolovanie záhona – čím skôr škodcu objavíte, tým ľahšie ho zastavíte.

Podmienky pre zdravý rast uhoriek

Uhorky vyžadujú:

  • teplé a slnečné stanovisko, chránené pred vetrom,
  • výživnú, humóznu a mierne kyslú pôdu (pH 6,0–7,0),
  • dostatok vody – v suchých obdobiach aj 10–15 litrov/m² každé 2–3 dni,
  • pravidelné prihnojovanie – najmä v čase kvitnutia a plodenia hnojivom s vyšším obsahom draslíka a fosforu.

Pomôž nám rásť – zdieľaj aspoň jeden článok, veľmi nám tým pomôžeš. Ďakujeme!

Volám sa Renáta Regina, mám 56 rokov a celý život som verná jednoduchosti, poctivej práci a radosti z maličkostí. Vyštudovala som obchodnú akadémiu v Banskej Bystrici, no môj každodenný život je už roky spätý so záhradou, zvieratami a domácnosťou. Venujem sa malej farme, kde mám ovce, kozy, sliepky, jednu kravičku a prasiatko. Každý deň trávim v pohybe – v záhrade, pri starostlivosti o zvieratá alebo pri varení a pečení, čo je moja veľká vášeň. Varenie z domácich surovín, pečenie klasických koláčov či vymýšľanie nových receptov ma nesmierne napĺňa. Aj keď sú dni často plné práce, večer si vždy nájdem čas na písanie článkov, v ktorých sa snažím zdieľať rady, tipy a skúsenosti, ktoré by mohli pomôcť aj iným – či už ide o domácnosť, záhradu alebo tradičné recepty. Verím, že v jednoduchosti je krása a že každá žena (a nielen žena) si zaslúži inšpiráciu, ktorá jej spríjemní bežný deň.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *