Čo zasadiť po cibuli? Tieto druhy zeleniny vám do jesene prinesú čerstvú úrodu

cibula sadenie
Pomôž nám rásť – zdieľaj aspoň jeden článok, veľmi nám tým pomôžeš. Ďakujeme!

Koniec júla a začiatok augusta je v mnohých slovenských záhradách obdobím zberu jarnej cibule. Záhon po cibuli však netreba nechať prázdny – stále je čas na výsadbu zeleniny, ktorá ešte do konca sezóny stihne priniesť úrodu. Poradíme vám, ktoré plodiny sa na tento účel hodia najlepšie.

cibula sadenie

Po cibuli pôdu nešetrite – ešte stále môže priniesť úrodu

Letná sezóna je v plnom prúde a cibuľa patrí medzi prvé zeleniny, ktoré záhradkári v tomto období vyberajú zo zeme. Najmä jarná cibuľa dozrieva práve teraz, no to neznamená, že záhon má ostať prázdny. Správnym výberom následnej výsadby môžete získať ďalšie chutné a zdravé plodiny ešte pred príchodom jesenných mrazov.

Chcete mať prehľad? Toto dnes najviac zaujalo ľudí
Paradajky nedozrievajú a sú stále zelené? Musíte vedieť, ako sa o ne postarať

Kedy je cibuľa pripravená na zber? Sledujte tieto znaky

Hoci pestovanie cibule zo sadzačky zvládne aj začínajúci záhradkár, nie každý vie presne rozpoznať, kedy ju vytiahnuť zo zeme. Dôležitým signálom je žltnutie a pokladanie vňate. Ak sa viac než 70 % vňate zlomí a začne schnúť, nastal správny čas na zber.

Čomu sa po cibuli vyhnúť? Nie všetky rastliny sa hodia

Po cibuli by ste sa mali vyhnúť výsadbe rastlín z tej istej čeľade – to znamená, že nie je vhodné vysádzať na rovnaké miesto cesnak, pažítku ani pór. Taktiež sa neodporúča opätovne vysádzať samotnú cibuľu. Tieto plodiny by mohli prilákať škodcov, ktorí už v pôde prežívajú, alebo podporiť šírenie chorôb typických pre cibuľoviny.

Chcete mať prehľad? Toto dnes najviac zaujalo ľudí
Tieto rastliny priťahujú sršne do vašej záhrady. Milujú ich vôňu

Čo sadiť po cibuli? Tieto plodiny ešte stihnú dozrieť

Po cibuli môžete do pripraveného záhona vysiať alebo vysadiť viaceré druhy zeleniny, ktorým sa v tomto období darí a rýchlo rastú.

Vhodné sú najmä:

  • Tekvicovité plodiny: cuketa, patizón, uhorky
  • Listová zelenina: hlávkový šalát, poľníček, rukola, pekinská kapusta
  • Bylinky: kôpor, fenikel
  • Koreňová zelenina: mrkva, petržlen, reďkovka, cvikla
  • Strukoviny: fazuľa, hrášok
  • Kapustovitá zelenina: kel, kučeravý kel (jarmuž)
Chcete mať prehľad? Toto dnes najviac zaujalo ľudí
Paradajky na kríkoch sú stále zelené? Jednoduchý trik na červené, veľké a sladké plody

Tieto rastliny sa výborne hodia ako následná výsadba, pretože nemajú rovnaké nároky ako cibuľa a zároveň pomáhajú udržať pôdu zdravú do ďalšej sezóny.

Nezabudnite pôdu správne pripraviť a zalievať

Pred ďalšou výsadbou pôdu najprv očistite od zvyškov rastlín a buriny, dôkladne ju prekyprite a doplňte dozretým kompostom. V lete treba počítať s vyššou potrebou vody – rastliny sa rýchlo vysušujú, preto ich zavlažujte pravidelne. V horúcich dňoch je vhodné rosenie mladých rastlín v skorých ranných hodinách, čo pomôže predísť tepelnému šoku a podporí zdravý rast.


Pomôž nám rásť – zdieľaj aspoň jeden článok, veľmi nám tým pomôžeš. Ďakujeme!

Volám sa Renáta Regina, mám 56 rokov a celý život som verná jednoduchosti, poctivej práci a radosti z maličkostí. Vyštudovala som obchodnú akadémiu v Banskej Bystrici, no môj každodenný život je už roky spätý so záhradou, zvieratami a domácnosťou. Venujem sa malej farme, kde mám ovce, kozy, sliepky, jednu kravičku a prasiatko. Každý deň trávim v pohybe – v záhrade, pri starostlivosti o zvieratá alebo pri varení a pečení, čo je moja veľká vášeň. Varenie z domácich surovín, pečenie klasických koláčov či vymýšľanie nových receptov ma nesmierne napĺňa. Aj keď sú dni často plné práce, večer si vždy nájdem čas na písanie článkov, v ktorých sa snažím zdieľať rady, tipy a skúsenosti, ktoré by mohli pomôcť aj iným – či už ide o domácnosť, záhradu alebo tradičné recepty. Verím, že v jednoduchosti je krása a že každá žena (a nielen žena) si zaslúži inšpiráciu, ktorá jej spríjemní bežný deň.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *