Kľúčové ošetrenie paradajok. Vykonávajte pravidelne a úroda bude skvelá

paradajky vyhonky

Lúpanie výhonkov paradajok je mimoriadne dôležitý postup údržby. Bohužiaľ, stále existuje veľa ľudí, ktorí nevedia, prečo by sa mala zelená hmota paradajok redukovať.

Pritom týmto postupom paradajky nielenže rastú zdravšie, ale prinášajú aj bohatšiu úrodu. Ak vás zaujíma, ako správne odstrániť výhonky paradajok, určite si prečítajte naše tipy.

Prečo je dôležité odstraňovať výhonky paradajok?

Odstraňovanie výhonkov paradajok je kľúčovou údržbovou úlohou. Umožní vám tešiť sa z krásnej úrody a zdravých rastlín. Ako je to možné?

Ak sa listy paradajok dostanú do kontaktu s vlhkou pôdou, prebieha na nich proces hnitia. To podporuje rozvoj mnohých hubových chorôb. Okrem toho rastlina spotrebuje značné množstvo energie na udržiavanie listov, avšak túto energiu môže presmerovať do vývoja plodov.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Po dažďoch nakŕmte uhorky takýmto hnojivom. Stačí vám len zmiešať toto

Treba však poznamenať, že odlupovaním výhonkov paradajok sa končí ich vegetačné obdobie. Preto sa odporúča vykonať túto operáciu koncom septembra.

Kedy sa majú odstraňovať výhonky paradajok?

Ak chcete odstrániť výhonky paradajok pred septembrom, môžete tak urobiť v štyroch prípadoch:

  • ak žltnú;
  • ak sa dotýkajú zeme;
  • vykazujú príznaky hubového ochorenia;
  • rastú pod najnižším trsom, relatívne blízko zeme.

Lúpanie výhonkov paradajok by sa malo vykonávať len počas teplých a slnečných dní, pretože nadmerná vlhkosť môže podporiť rast húb a baktérií.

Ako odstrániť výhonky paradajok?

Teraz, keď už viete, aké dôležité je lúpať výhonky paradajok, je čas zamyslieť sa nad tým, ako to urobiť. Najskôr začnite prípravou správnych nástrojov. Budú sa vám hodiť ostré a čisté nožnice (pred lúpaním výhonkov paradajok ich odporúčame umyť draselným mydlom).

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mnoho Slovákov pije tento čaj, pretože si myslia, že je zdravý. Devastuje pečeň

Ako odstránite výhonky paradajok? Nevyhnutne pri samotnom stonku rastliny. Nenechávajte „pahýle“, pretože tie sa stanú len živnou pôdou pre baktérie a huby.

Za zmienku stojí aj to, aby ste pri lúpaní neťahali za výhonky paradajok. Čím menšiu „ranu“ na rastline zanecháte, tým lepšie. Niektorí záhradníci odstraňujú aj tzv. vädnutie. Ide o dodatočné výhonky, ktoré rastú medzi výhonkami a vodcom. Ak vidíte, že váš krík je príliš hustý a že vlky sa nadmerne vyvíjajú (čo môže viesť k horšiemu vývoju plodov), oplatí sa ich odstrániť rovnako ako výhonky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *