Máte pocit, že ste sa prejedli? Zistite, čo robiť, aby ste sa cítili lepšie

plne brucho

Chutné jedlo v nás vyvoláva chuť na ďalšiu porciu, bez ohľadu na to, koľko sme toho zjedli. Naše telo rýchlo testuje svoje hranice a vedľajším účinkom prejedania sa je prejedanie sa. Pocit prejedenia, nevoľnosť a bolesti brucha sú len niektoré z vedľajších účinkov, ktoré nás môžu sprevádzať. Ako teda bojovať proti týmto príznakom a zmierniť bolesť?

Prejedanie je stav, ktorý nás sprevádza, keď skonzumujeme príliš veľa jedla, ktoré náš žalúdok nedokáže správne stráviť. Ťažkosť môžeme pociťovať až niekoľko hodín. Existuje mnoho domácich trikov na riešenie tohto problému. Oplatí sa ich poznať, aby ste v núdzovej situácii mohli bojovať proti vedľajším účinkom prejedania.

Je prejedanie sa nebezpečné pre vaše zdravie?

Ak sa vám prejedanie stáva raz za čas, napr. počas sviatočného obdobia, nemusíte sa o svoje zdravie zvlášť obávať. Horšie je, keď sa to stáva pravidelne, pretože si jedlo jednoducho nemôžete odoprieť. Môže to byť príznakom problému s jedlom, ktorý je najčastejšie spôsobený zlým psychickým stavom.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Dve tajné funkcie škrabky na zeleninu, o ktorých nikto nevie

Prejedanie sa má svoje dôsledky, o ktorých sa príliš málo hovorí. Prvými sú nadváha a obezita, ktoré sú dôsledkom kalorického nadbytku v strave. Nadmerný príjem potravy je priamou cestou k zvýšeniu hladiny cholesterolu v krvi, stukovateniu pečene alebo zlému zdravotnému stavu. Ak radi skúšate rôzne jedlá a prejedanie vám ide ľahko, skúste, jesť čo najpomalšie. Tým oklamete svoj mozog, ktorý vám bude vysielať signály, že ste už sýti, pretože ste jedli dlho.

Čo pomáha pri prejedaní?

Pocit ťažoby a tráviace problémy sú hrozné nepríjemnosti, ktorých sa chceme čo najrýchlejšie zbaviť. Skôr ako budete hľadať pomoc v lekárni, vyskúšajte niekoľko domácich prostriedkov, ktoré vám pomôžu bojovať s pocitom prejedania už za pár okamihov.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Na Slovensko ide víchrica! Pripravte sa na vietor aj sneženie

Prvým návrhom je ísť na prechádzku. Hoci sa zdá, že naše telo je ťažké a neschopné pohybu, oplatí sa zaujať polohu v stoji, ktorá nebude vyvíjať tlak na žalúdok a bude stimulovať prúdenie krvi. Medzitým pite teplé, nesladené čaje a kompót. Zahrejú žalúdok a pomôžu pri trávení. Ak prejedanie sprevádza pocit pálenia záhy, nezabudnite piť vodu s trochou jedlej sódy a niekoľkými kvapkami citróna. Alkalická reakcia bude bojovať proti žalúdočnej kyseline, ktorá páli v pažeráku.

Už dlho je známe, že na všetky tráviace ťažkosti sú najlepšie bylinky. Nálev z harmančeka, mäty, kôpru alebo šípok by mal zmierniť príznaky prejedania. Ak máte pocit, že vás žalúdok stále bolí, využite teplé obklady a kúpele. Voda vás zbaví bolesti a pomôže vám uvoľniť sa. Poslednou možnosťou pri prejedaní sa budú tablety z lekárne, ale predtým sa oplatí vyskúšať prírodné prostriedky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *