Slovensko sa ocitlo v strede pozornosti medzinárodného spoločenstva po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin vyjadril pripravenosť viesť mierové rozhovory s Ukrajinou práve na slovenskej pôde.
Táto myšlienka však vyvolala zmiešané reakcie – od skeptických postojov medzinárodných aktérov až po kritiku zo strany slovenskej opozície.
Vyjadrenia Putina na summite EAEU
Vladimir Putin na stretnutí Eurázijského ekonomického zväzu (EAEU) zdôraznil, že Rusko je otvorené diskusiám o mierovom riešení konfliktu na Ukrajine, pričom Slovensko by mohlo zohrať úlohu hostiteľa. Podľa Putina však Ukrajina nie je schopná existovať bez podpory Západu, čo podľa neho komplikuje akékoľvek úsilie o dosiahnutie kompromisu. Napriek tomu Moskva plánuje pokračovať v realizácii svojich cieľov v rámci „špeciálnej vojenskej operácie“, ako v Rusku označujú vojnu na Ukrajine.
Lavrov a otázka trvalého mieru
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov zdôraznil, že Moskva nevidí zmysel v slabom prímerí, ktoré by konflikt iba zmrazilo. Požaduje právne záväznú dohodu, ktorá by zaručila dlhodobú bezpečnosť Ruska a jeho susedov. Táto pozícia zdôrazňuje zložitú situáciu pri hľadaní riešenia, ktoré by bolo prijateľné pre obe strany.
Fico a jeho kontroverzná návšteva Moskvy
Slovenský premiér Robert Fico sa stretol s Vladimirom Putinom počas svojej návštevy Moskvy, čo vyvolalo silnú kritiku na domácej aj medzinárodnej úrovni. Opozícia, spolu s predstaviteľmi Česka a Ukrajiny, tento krok označili za neprimeraný. Diskusie medzi Ficovým tímom a ruskou stranou sa týkali nielen vojny na Ukrajine, ale aj dodávok plynu, pričom táto otázka je stále predmetom napätia medzi Kyjevom a Moskvou.
Budúcnosť tranzitu plynu do EÚ
Tranzit ruského plynu cez Ukrajinu po 1. januári je stále neistý. Ukrajinská vláda naznačila, že je ochotná predĺžiť zmluvu len za podmienky, že platby Rusku budú realizované až po skončení vojny. Putin však upozornil, že už nie je dostatok času na uzavretie novej dohody, čo podľa neho môže viesť k zvýšeniu cien plynu v Európe.
Perspektívy mierových rozhovorov
Reuters minulý týždeň informoval, že Putin je ochotný diskutovať o prímerí s novo zvoleným americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Ruský líder však vylúčil akékoľvek výrazné územné ústupky a trvá na tom, že Ukrajina by mala upustiť od svojich ambícií vstúpiť do NATO. V tejto súvislosti sa očakáva návšteva Trumpovho vyslanca pre Ukrajinu Keitha Kellogga v Kyjeve začiatkom januára, pričom Trumpova administratíva plánuje urýchliť ukončenie konfliktu.
V skratke:
- Slovensko môže byť miestom mierových rokovaní medzi Ruskom a Ukrajinou, čo navrhol ruský prezident Vladimir Putin.
- Moskva trvá na dlhodobej bezpečnostnej dohode namiesto dočasného prímeria.
- Premiér Robert Fico čelí kritike za svoju návštevu Moskvy, počas ktorej rokoval o vojne a dodávkach plynu.
- Budúcnosť tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu do EÚ je neistá, pričom Rusko predpokladá rast cien plynu.
- Putin očakáva diskusiu o konflikte s Donaldom Trumpom, ale odmieta významné územné ústupky.