Slováci začali takto využívať už použitý olej. Šetrí im to peniaze

olej 1

Kam s použitým kuchynským olejom? Táto otázka trápi mnohých Slovákov. Všetci máme radi vyprážané steaky, ale nebaví nás riešiť, kam vyliať vychladnutú tekutinu. Poďme sa porozprávať o tom, kam olej vyhodiť, ako ho recyklovať alebo na čo iné ho v domácnosti použiť.

Pomoc pri grilovaní

Čoskoro nastanú dni rozkladania ohňov, táborákov a grilovania. Možno budete zbytočne míňať peniaze na chemikálie, ktoré vám pomôžu roznietiť oheň. Už to nemusíte robiť. Použitý kuchynský olej vám poslúži rovnako dobre. Nalejte ho na drevo alebo uhlíky a zapáľte ho.

Rozpúšťadlo

Použitý olej funguje aj ako účinné rozpúšťadlo, napríklad na farby alebo laky. Je oveľa citlivejší ako komerčné výrobky a nezapácha ani neštípe. Jednoducho ho nalejte na problémové miesta a rozotrite handričkou.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Neskladujte chlieb v chlebníku ani v mrazničke. Na tomto mieste mu je najlepšie

Ako olej skladovať?

Počkajte, kým olej vychladne, a preceďte ho cez filter alebo handričku do sklenenej alebo plastovej uzatvárateľnej fľaše a uložte na tienistom, chladnom mieste, kým ho nebudete potrebovať. Ak zistíte, že olej žltne alebo hnije, zlikvidujte ho.

Kam použitý olej nepatrí?

Použitý kuchynský olej rozhodne nevylievajte do umývadla, výlevky alebo toalety. Tuky a oleje totiž môžu v odtokovom systéme stuhnúť a vytvoriť útvary, ktoré môžu viesť k upchatiu a poškodeniu potrubia.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Chcete mať doma silnejšiu Wi-fi? Dajte router preč od týchto zariadení

Kam patrí použitý olej?

Olej by sa mal nechať vychladnúť a cez lievik preliať do PET fľaše. Tá by sa mala v ideálnom prípade odniesť do koša určeného špeciálne na olej, ktorý je zvyčajne menší, buď čierny s fialovým vekom, alebo oranžový. Na internete si môžete pozrieť mapu, či sa v blízkosti vášho bydliska takýto kontajner nachádza. Ak ho nemáte, nič sa nedeje, stačí olej preliať do PET fľaše a vhodiť ju do zmesového odpadu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *