Nie je nič lepšie ako teplý, chrumkavý chlieb priamo z pece alebo pekárne! Bohužiaľ, nevydrží dlho a veľmi rýchlo stvrdne. Jeho zatuchnutý vzhľad nás čoskoro odradí a už ho nebudeme chcieť jesť. Existuje však jednoduchý spôsob, ako ho opäť zmäkčiť a urobiť lahodne jemným.
Nemáte čas na to, aby ste si doma pripravili vlastný chlieb? Priznávame, že chodiť sem a tam do pekárne tiež nie je najlepšie riešenie. Vedeli ste, že namáčanie zatuchnutého chleba v studenej vode mu dodá príjemnú štruktúru a nečakanú sviežosť? Nemusíte premýšľať nad tým, že ho vyhodíte, alebo dokonca pôjdete kúpiť nový chlieb – táto pekárska technika všetko zmení. A keď už sme pri tom, aby ste sa vyhli plytvaniu, máme pre vás niekoľko praktických tipov, ako inteligentne recyklovať starý chlieb!
Namáčanie chleba vo vode? Je to prekvapujúce, ale funguje to!
Tento tip je naozaj jednoduchý. Najprv vezmite chlieb a opláchnite ho v studenej vode z vodovodu. Nemusíte ho namočiť úplne, stačí ho trochu navlhčiť.
Chlieb nechajte zohriať približne 12 až 15 minút. Potom chlieb vyberte a vložte ho späť do rúry bez fólie, tentoraz na ďalších päť minút.
Po vytiahnutí z rúry ho nechajte chvíľu vychladnúť a bude pripravený na konzumáciu: chlieb môžete podľa chuti natrieť maslom alebo džemom.
Môžete si tiež pripraviť recepty so starým chlebom
Ak napriek všetkému zistíte, že chlieb je naozaj príliš suchý, príliš tvrdý a že nezíska príjemnú sviežosť, je lepšie ho recyklovať iným spôsobom. Môžete si napríklad pripraviť krutóny do polievok alebo šalátov. Tu je niekoľko užitočných receptov, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa vyhadzovaniu chleba alebo míňaniu peňazí zaň.
Syrové toasty so starým chlebom
Ako môžete recyklovať starý chlieb? Napríklad výrobou nátierok na toasty. Na sprevádzanie vynikajúceho tataráku, omáčky guacamole alebo mäsového pokrmu. A prečo si nepripraviť lahodné syrové toasty? Budete potrebovať :
- 1 nadrobno nakrájanú cibuľu
- 1 vajce
- sušené korenie
- biely jogurt
- 200 g strúhaného syra
- Všetky prísady spolu roztopíme a zmes natrieme na plátky tvrdého chleba. Pečieme vo vyhriatej rúre na plechu vyloženom pergamenom asi 10 minút. Najlepšie je sledovať rúru, kým kôrka nie je svetlohnedá.
Ako pripraviť chlieb vo vajíčku?
Ak chcete jesť zatuchnutý chlieb, môžete si ešte pripraviť recept, ktorý všetci poznáme: slávny chlieb vo vajíčku. Chlieb jednoducho namočte do zmesi vajec a soli a potom ho opečte na panvici. Stačia dve minúty z každej strany. Môžete ho jesť len tak s horčicou, zeleninou alebo ho použiť ako prílohu k šalátom. Chlieb bude vnútri mäkký a vajcia vytvoria omeletové cesto. Ak dávate prednosť sladkému receptu, vyberte si „pain perdu“. Chvíľka nostalgie: tento chutný recept vás vráti do detstva a rozochveje vám ústa. Vajcia, mlieko, cukor… a je to!
Polievka so starým chlebom a zeleninovým vývarom
Stály chlieb, cesnak, rasca, vajcia, lyžica masti a bylinky sú všetko, čo potrebujete na oživenie svojich chuťových pohárikov. Vývar ochuťte a chlieb doň vmiešajte. Varením vznikne hustá polievka so všetkými prísadami. Polievku na tanieri posypeme bylinkami. Čisté potešenie!