Táto strana strúhadla sa nepoužíva a pri tom je to najväčší pomocník

struhadlo

Mnohí z nás vlastnia niekoľko kuchynských robotov, ktoré dokážu sekať, mixovať, mlieť, krájať a strúhať. Často sú vybavené množstvom ďalších pomôcok. Pomocníkov, ktorí nám šetria čas, pretože robia prácu za nás.

Napriek tomu v máloktorej domácnosti chýba aj to klasické štvorcové strúhadlo, ktorého každá časť slúži na iný účel. A z ktorej zvyčajne nepoužívame viac ako dve strany. Tretiu vieme, na čo slúži, ale veľmi ju nepoužívame, a štvrtá je pre mnohých záhadou.

Existujú dokonca aj novšie modely len s tromi stranami, kde tá „nepotrebná“ úplne chýba.

Nastrúhajte si škoricu

Klasické strúhadlo má teda 4 strany, z ktorých 3 majú okrúhle čepele v odstupňovaných veľkostiach. Najmenšia je jemná, stredná a najväčšia. Štvrtá strana má zvyčajne len jednu, ale niekedy až tri podlhovasté čepele.

Okrem najmenšej majú ostatné čepele spoločné to, že pracujú len v jednom smere. Iba tá najjemnejšia má prepichnuté otvory smerujúce von po celom obvode. A práve túto stranu prakticky nikto nepoužíva. Napriek tomu môže byť tiež užitočná.

Nezabudnite pozrieť toto:  Posilnite si imunitu dôležitým minerálom, o ktorom sa veľa nehovorí

Je najúčinnejšia na strúhanie tvrdých, suchých potravín na jemný prášok. Možno ho použiť na výrobu strúhanky zo starých rožkov alebo na strúhanie chleba či tvrdých syrov typu parmezán. Je tiež skvelý na strúhanie tyčiniek škorice, muškátového orieška a čokolády. Výborne sa hodí aj na citrónovú kôru.

Stredne veľké čepele strúhajú zeleninu, ovocie a mäkšie syry. Použite ich, ak chcete, aby mali potraviny jemnejšiu štruktúru, aby sa lepšie miešali do receptov. Zistíte, že syr na nich nastrúhaný sa rýchlejšie a rovnomernejšie rozpustí v omáčkach.

Strana s najväčšími otvormi spracuje tvrdé a mäkké potraviny. Najlepšie sa však hodí na spracovanie ovocia a zeleniny, ktoré majú vyšší obsah vody. Menšie otvory by ich roztlačili na kašu. Rozdrvte paradajky, cukety a uhorky. Použite ho na mäkké syry, ako je gouda, mozzarella alebo čedar.

Nezabudnite pozrieť toto:  Štava, ktorú by sme mali piť každý deň. Vaše črevá vám poďakujú

Jednu podlhovastú čepeľ potom použite na krájanie zeleniny na prípravu pečených tenkých hranolčekov zo zemiakov, červenej repy alebo paštrnáka.

Niekoľko tipov na záver

Pred strúhaním vložte maslo a mäkšie syry na chvíľu do mrazničky. Nebudú sa na kov toľko lepiť.

Strúhajte v rukaviciach. Čím tvrdšie potraviny spracovávate, tým väčšou silou tlačíte a tým je väčšia pravdepodobnosť, že odlomíte kúsok šupky.

Vaše strúhadlo má v sebe toľko drobných otvorov, že ho umývačka riadu dokáže umyť len zriedka. Najlepší spôsob umývania je preto ručné umývanie pomocou kefky. Bežná umývacia špongia z akéhokoľvek materiálu sa pri umývaní pravdepodobne roztrhne.

Strúhadlo nechajte voľne vyschnúť na vzduchu, pretože je veľká pravdepodobnosť, že jeho ostré čepele pri sušení roztrhnú tkaninu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *