• 14 septembra, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Toľkoto káv by ste mali maximálne denne vypiť. Ak to preženiete, hrozí vám toto

Toľkoto káv by ste mali maximálne denne vypiť. Ak to preženiete, hrozí vám toto

Mnohí ľudia si nevedia predstaviť, že by svoj deň začali inak ako šálkou horúcej kávy. Často sa potom pridáva aj poludňajšia káva po práci s niečím sladkým a počet šálok sa zvyšuje. Hoci káva ako taká má preukázateľne zdraviu prospešný účinok, nemalo by sa to s ňou preháňať. Vedci vypočítali, koľko kávy môžete vypiť bez toho, aby ste si uškodili.

Jeden z najznámejších Paracelsových citátov hovorí, že všetko je jed a nič nie je jed. Jed robí iba dávka. Preto sa oplatí poznať bezpečnú hranicu, ktorú je lepšie neprekročiť. To platí aj pre kávu, ktorú Poliaci vášnivo pijú každý deň.

Koľko kávy môžete vypiť?

Zdravý človek, ktorý netrpí krvným tlakom ani srdcovými problémami, môže bezpečne vypiť 3-4 kávy denne bez akéhokoľvek zdravotného rizika. Podľa smerníc FDA je bezpečné množstvo kofeínu 400 miligramov denne, čo predstavuje približne štyri alebo päť šálok kávy. Treba si však uvedomiť, že každý organizmus je iný, čo znamená, že neexistuje jedna správna dávka, ktorej by ste sa mali držať.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Nalejte si toto na tanier a dajte pod posteľ. Je to pre vaše zdravie

Niektoré zdravotné ťažkosti alebo lieky, ktoré užívate, môžu spôsobiť, že vaše telo bude na účinky kofeínu citlivejšie. V žiadnom prípade nepite kávu spolu s liekmi. Môže sa vzájomne ovplyvňovať s liekmi, čo môže ovplyvniť účinnosť a pôsobenie účinných látok v nich obsiahnutých.

Kofeín nielen v káve

FDA (Úrad pre kontrolu potravín a liečiv) odhaduje, že po konzumácii približne 12 000 miligramov v rýchlom slede za sebou sa môžu objaviť toxické účinky, napríklad záchvaty. Hoci sa zdá nemožné vypiť takéto množstvo kávy, existujú aj iné výrobky, ktoré predstavujú väčšie riziko. Okrem kávy sa kofeín nachádza aj v čaji, yerbe, čokoláde a výživových doplnkoch, najmä tých, ktoré sú určené pre športovcov.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Červené škvrny na kuracom mäsa by ste nemali ignorovať. Znamená to toto

Príznaky predávkovania kofeínom

Ak pociťujete príznaky, ako sú bolesti hlavy, ťažkosti so spánkom, zrýchlený tep, pocity nepokoja, podráždenosť, častejšie močenie, bolesti v oblasti hrudníka a alergické reakcie, je najvyšší čas obmedziť konzumáciu kávy. Aj pri malom množstve kofeínu môžu citlivejší ľudia trpieť následkami predávkovania. Ak sa takéto ťažkosti vyskytnú, odporúča sa znížiť alebo úplne vylúčiť kofeín z každodennej stravy. Odporúča sa tiež zvýšiť príjem vody a zamerať sa na konzumáciu potravín bohatých na živiny.

Podobné články

Ľudia si začali pridávať do kávy soľ. Ten dôvod vás prekvapí. Takto chutí

Ľudia si začali pridávať do kávy…

Káva je jedným z najobľúbenejších nápojov…
Po tejto hodine už nepite kávu. Má to dosah na vaše zdravie

Po tejto hodine už nepite kávu.…

Nie je nič príjemnejšie ako šálka…
Ľudia si začali dávať citrón do kávy. Takto im to začalo meniť telo

Ľudia si začali dávať citrón do…

Do kávy si zvyčajne pridávame mlieko…
Pijete kávu v horúcom počasí? Toto vám to robí s telom

Pijete kávu v horúcom počasí? Toto…

Na Slovensko sa vrátila vlna tropických…

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *