Toto mäso pokazí celý vývar. Slováci ho tam dávajú vo veľkom

vyvar
Pomôž nám rásť – zdieľaj aspoň jeden článok, veľmi nám tým pomôžeš. Ďakujeme!

Domáci vývar milujeme, no pri výbere mäsa robíme zásadnú chybu. Nesprávne zvolené suroviny môžu ohroziť nielen chuť jedla, ale aj naše zdravie. Ktorým častiam mäsa by sme sa mali pri varení vývaru radšej vyhnúť? A čo na to hovorí známa poľská šéfkuchárka Magda Gessler?

vyvar

Vývar patrí medzi klasiku. No nie každé mäso je vhodné

Tradičný domáci vývar má na Slovensku pevné miesto – podáva sa na nedeľné obedy, pri nachladnutí aj ako základná polievka pri slávnostných príležitostiach. Hoci si ho mnohí pripravujú podľa rodinných receptov, práve výber mäsa je kľúčový.

Portál WP Kobieta upozorňuje, že niektoré časti mäsa by sme mali z vývaru úplne vylúčiť. Ide najmä o vnútornosti, chvosty a hlavy, ktoré môžu obsahovať parazity. Tie negatívne ovplyvňujú nielen vzhľad vývaru, ale môžu predstavovať aj zdravotné riziko.

Známu šéfkuchárku prekvapil výber Slovákov a Poliakov

Na tému mäsa vo vývare sa vyjadrila aj Magda Gessler, známa poľská gastronomická osobnosť. Podľa nej je kuracie mäso z obchodov nevhodné, pretože obsahuje hormóny a stráca prirodzenú kvalitu.

„Poliaci si myslia, že kura je mäso. Ale kura je hormón,“
uviedla Gessler pre Wirtualnu Polsku.

Tento názor môže šokovať aj slovenských čitateľov, no naznačuje, že kvalita mäsa je dôležitejšia než zaužívaný zvyk.

Na čom teda uvariť poctivý vývar?

Ak chceme dosiahnuť skutočne lahodný vývar, odborníci odporúčajú mäso s kosťou – napríklad hovädzie rebro, krk alebo hydinové stehná so špikovou kosťou. Práve kosti dodajú vývaru hĺbku, silu a prirodzenú čírosť.

Rovnako dôležité je však aj zloženie zeleniny. Cuketa, paprika, brokolica, karfiol či červená repa síce patria medzi zdravé potraviny, no do klasického vývaru sa nehodia – buď ho rozriedia, alebo zmenia jeho farbu.

Vývar ako domáci liek

Správne pripravený vývar nie je len chutný, ale má aj blahodarné účinky na zdravie. Vďaka dlhému vareniu na miernom ohni sa do polievky uvoľňujú kolagén, minerály a aminokyseliny, ktoré:

  • posilňujú imunitu,
  • zlepšujú trávenie,
  • zmierňujú bolesť hrdla a kašeľ,
  • prispievajú k regenerácii organizmu,
  • zahrejú počas chladných dní.

Základom je však trpezlivosť – vývar by sa mal variť pomaly, aspoň 3 až 5 hodín, aby sa všetky chute a živiny dokonale spojili.


Pomôž nám rásť – zdieľaj aspoň jeden článok, veľmi nám tým pomôžeš. Ďakujeme!

Volám sa Viktória Stovičková, mám 25 rokov a hoci som vyštudovala strednú zdravotnícku školu v Nitre, dnes je mojím hlavným „povolaním“ mamička na plný úväzok. Starám sa o svoju ročnú dcérku, ktorá mi síce dáva zabrať, ale zároveň mi ukazuje krásu v každodenných momentoch. Kedysi som aktívne hrávala tenis, no dnes som našla novú vášeň v zdravom životnom štýle, varení a písaní. Rada skúšam nové zdravé recepty, varím, pečiem, a venujem sa aj tvorbe jedálničkov online. Popri starostlivosti o domácnosť si vždy nájdem chvíľku aj na cvičenie, ktoré mi pomáha udržiavať si energiu a rovnováhu. Písanie článkov je pre mňa formou oddychu a sebarealizácie. Zistila som, že ma baví zdieľať tipy, nápady a inšpirácie, ktoré môžu pomôcť aj iným – najmä ženám a maminám, ktoré hľadajú rovnováhu medzi rodinou, zdravím a sebou samými.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *