Ukrajina pod tlakom: Rusko údajne chystá mohutný letecký útok, ktorý by mohol zahŕňať tisíce dronov a rakiet naraz. Podľa nemeckého generála Christiana Freudinga by takýto útok preťažil aj špičkové západné obranné systémy.
Rusko pripravuje bezprecedentný vzdušný útok
Situácia na ukrajinskom bojisku sa podľa expertov čoraz viac vyhrocuje. Nemecký generál Christian Freuding, ktorý vedie špeciálny štáb pre Ukrajinu na nemeckom ministerstve obrany, upozornil na hrozbu koordinovaného ruského útoku, aký sme doteraz ešte nevideli. Podľa jeho slov by mohlo byť v jednej vlne nasadených až 2 000 bezpilotných lietadiel – dronov –, čo by mohlo úplne zahltiť ukrajinský protivzdušný systém.
„Takáto masívna vzdušná operácia by spôsobila zahltenie systému a niektoré z útočných prostriedkov by sa s vysokou pravdepodobnosťou dostali k cieľom,“ varoval generál Freuding v rozhovore pre podcast Nachgefragt.
Drahé Patrioty verzus lacné drony: nerovný boj
Hoci Ukrajina dostala od Západu pokročilé protiraketové systémy ako americké Patrioty, podľa Freudinga tieto technológie nie sú ideálne proti lacným iránskym dronom, ktoré Rusko hromadne nasadzuje. Upozornil na výrazný nepomer cien:
- Jedna raketa Patriot: až 5 miliónov dolárov
- Ruský dron Geran-2: približne 30 až 50-tisíc dolárov
„Je neudržateľné zostreľovať tak lacné ciele takou drahou muníciou,“ skonštatoval generál.
Rusko má iniciatívu, Ukrajina hľadá lacnejšie riešenia
Freuding tiež upozorňuje, že Rusi majú v posledných týždňoch na fronte prevahu – a to nielen na zemi, ale aj vo vzduchu. Drony podľa neho operujú vo väčších výškach, čo znižuje účinnosť mobilných jednotiek. Ukrajina má pritom obmedzené množstvo účinných obranných systémov, ako je nemecký samohybný systém Gepard.
Generál preto vyzýva na vývoj cenovo dostupných obranných systémov s cenou zásahu okolo 2 000 až 4 000 eur. Práve tieto technológie by mohli tvoriť základ udržateľnej obrany voči lacným, ale masívnym útokom.
Nemecko dodá nové rakety, ktoré zasiahnu ciele hlboko v Rusku
Nemecko podľa Freudinga zintenzívňuje pomoc a už čoskoro dodá Ukrajine nové zbrane s dlhým dosahom. Tie budú určené na útoky hlboko na ruskom území – vrátane vojenských skladov, veliteľstiev či letísk.
„Potrebujeme zbraňové systémy, ktoré dokážu zasiahnuť hlboko na území Ruska,“ zdôraznil generál. Prvé rakety by mali doraziť ešte do konca júla.
Berlín podporil aj výrobu rakiet priamo na Ukrajine
Nemecko okrem toho podporilo vznik dohody medzi ukrajinským rezortom obrany a domácim priemyslom na výrobu obranných rakiet. „Boli sme svedkami podpisu tejto zmluvy, ktorú sme iniciovali a financujeme,“ uviedol Freuding.
Zároveň prebiehajú rokovania so Spojenými štátmi o odkúpení ďalších systémov Patriot, ktoré by mohli byť následne poskytnuté Ukrajine.
Hrozba z východu: Čína a KĽDR posilňujú Rusko
Generál tiež upozornil na meniacu sa rovnováhu síl vo svete. Čína podľa jeho slov v súčasnosti vyváža technológie takmer výlučne do Ruska, pričom Ukrajina k týmto trhom nemá prístup. Dronovú výrobu Rusku údajne pomáhajú rozširovať aj Severná Kórea a Čína – a práve to môže umožniť masívne útoky v priebehu jednej noci.
Freuding preto tvrdí, že Ukrajina sa musí sústrediť nielen na obranu, ale aj na preventívne údery: „Sú kľúčové útoky na ruské letiská, priemyselné objekty a sklady zbraní. A práve na to budú tieto nové rakety určené.“