Vypustia vírusy do sveta? WHO varuje, že sudánski povstalci sa zmocnili biologického laboratória

sudansi

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tvrdí, že po tom, ako sudánski povstalci zo Síl rýchlej podpory (RSF) v utorok obsadili Národné laboratórium verejného zdravia v hlavnom meste Chartúm, existuje „obrovské biologické riziko“.

Zdá sa, že 72-hodinová dohoda o prímerí, ktorú sprostredkovali Spojené štáty, už stroskotala, keďže vojnoví spravodajcovia hojne informovali, že streľba pretrvávala až do večera. Najvyšší predstaviteľ WHO v Sudáne Nima Saeed Abid označil tento vývoj za „mimoriadne nebezpečný, pretože v laboratóriu máme izoláty detskej obrny, v laboratóriu máme izoláty osýpok, v laboratóriu máme izoláty cholery“.

CNN uvádza, že laboratórium je teraz pod kontrolou RSF, a odvoláva sa na vysokopostavený zdravotnícky zdroj, ktorý stanici povedal: „Existuje obrovské biologické riziko spojené s obsadením centrálneho laboratória verejného zdravotníctva v Chartúme jednou z bojujúcich strán.“

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mimozemšťania vraj môžu byť medzi nami, tvrdia vedci z prestížneho Harvardu

Okrem toho WHO potvrdila, že „vyškolení laboranti už nemajú prístup do laboratória“. Ide o vážnu krízu vzhľadom na pretrvávajúce výpadky elektrickej energie v celej oblasti hlavného mesta počas viac ako týždňa bojov, pri ktorých zahynulo približne 500 ľudí a ďalšie tisíce utrpeli zranenia.

WHO varuje, že existuje riziko kontaminácie a možného úniku smrteľných patogénov vzhľadom na „neschopnosť riadne zaobchádzať s biologickým materiálom uloženým v laboratóriu na lekárske účely“.

O najznepokojujúcejšej časti správy informuje zdravotnícky zdroj CNN:

Lekársky zdroj pre CNN uviedol, že „nebezpečenstvo spočíva v tom, že v laboratóriu vypukne akákoľvek ozbrojená konfrontácia, pretože sa laboratórium zmení na bakteriálnu bombu“.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

„Je potrebný naliehavý a rýchly medzinárodný zásah na obnovenie dodávok elektriny a zabezpečenie laboratória pred akoukoľvek ozbrojenou konfrontáciou, pretože čelíme skutočnému biologickému nebezpečenstvu,“ dodal zdroj.

Sudán sa po polstoročí, keď sa s prestávkami nachádzal v stave občianskej vojny, opäť ocitol na pokraji občianskej vojny v plnom rozsahu.

Človek sa pýta, čo tamojšie citlivé biologické laboratóriá vôbec robia s vysoko nebezpečnými vzorkami vrátane smrteľných chorôb…

V poslednom čase je bezpečnosť biologických laboratórií vážnym otáznikom aj v súvislosti s konfliktom na Ukrajine. Doposiaľ nie sú známe žiadne nešťastia súvisiace s baktériami alebo chorobami uprostred rusko-ukrajinskej vojny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *